[]

4+8 tahmini finansalların bütçe ile farkı ilk 4 ayın fiilisiyle aynı mıdır

yani 4 ay fiili 8 ay bütçeyi kullanarak bir tahminleme yapıldı. bunun 12 aylık bütçe ile farkı, ilk 4 ay fiilinin ilk 4 ay bütçe ile farkına eşit olur değil mi? kalan 8 ay'ı zaten direkt bütçeden aldığmız için fark 0.
 
bir de şunun nedeni de budur değil mi? mesela ilk 4 ayın ebitda'sı 100 tl daha yüksek diyelim bütçeden, bunun ilk 4 aylık bütçeye oranla yüzdesel artışı daha yüksekken, 100 tl'nin 12 aylık ebitda içindeki payı daha düşük olacağı için bütçeye oranla yüzdesel artış daha düşük çıkıyor. bu şirket 12 ay boyunca kar ediyor fiilide ve bütçede.


  • condom kurşunu  (08.06.22 19:53:30) 
en sevdiğim konular.

evet öyle olmalı ama bütçeyi direkt almamış olma durumu olabilir mi? satışı eur olarak bütçeden alırlar, kuru revize ederler. değişken kalemler (kurumlar vergisi üretim ve ihracatta 1 puan düştü, kıdem tazminatı tavanı değişti, gibi) varsa bütçeyi almak saçma olur. random bir ayın bütçe rakamını kontrol etmeden hesaplamalarına başlama derim.
  • gabe h coud  (08.06.22 20:20:51 ~ 20:22:29) 
İki sorunuzun da cevabı evet, bütçeciyim.


  • selimcigimisik  (08.06.22 20:36:46) 
Peki bu fc’nin eur kurunu nasıl hesaplarım. Tek bir kur yazmam lazım foracastin kuru budur diye. Elimizde kalan 8 ayın eur bütçe kuru var, 4 ayın ise fiili eur kuru var. 4 ay fiili eur ve 8 ay bütçe eur kurunun aritmetik ortalamasını alsam olmaz herhalde? Ağırlıklı ortlamasını mı almak lazım


  • condom kurşunu  (08.06.22 22:09:31) 
Dövize bağlı gelirler ve giderler aylık olarak çok dalgalanıyorsa ağırlıklı yapabilirsiniz yok %10 civarı değişimler oluyorsa yıl ortalaması alıp geçin.


  • selimcigimisik  (08.06.22 22:43:16) 
@selim ağırlıklı ortlamayı nasıl hesaplarım bu durumda?


  • condom kurşunu  (26.06.22 21:16:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.