bakanin kira aciklamasi

merhaba,
agustos'ta aciklanacak dedikleri sey bu muydu?
yuzde 25 zam.

simdi bu kime yarayacak ki. cok kucuk bir kisma.

gecen sene 2k olan dairesine civi dahi cakmayan adam/kadin 6k yapti o daireyi bu sene kimse dur diyemedi. sari sitenin ruzgariyla oldu bitti her sey maalesef. simdiden sonra yeni tasinacaklar icin bir cozum yok anladigim kadariyla?
kisacasi bu uygulama 5 yilini dolduranlari fahis zamlardan kurtarmak icin mi yapildi yani?

rayic falan meselesi vardi. o neydi peki?

tesekkurler simdiden

Yeni eve çıkacaklar için daha büyük sıkıntılara yol açacak. Enflasyon oranında zam yapılamayacağı için baştan yüksek tutacaklar kiraları ya da 1 senelik kısa kontratlar yapılır.

  • nvidia  (08.06.22 17:50:34)
nvidia: haklisin, yeni cikacaklar daha da kotu konuma dustu bu hesapla

  • Kittie  (08.06.22 18:04:10)
Hiçbir işe yaramayacak. Bu sefer kiracıyı çıkarıp yerine daha yüksekten sokmak için çabalayacaklar, huzursuzluk dava mava... Sürer gider mevzu.

  • lcha  (08.06.22 18:07:52)
Oturup ayrintlili okumadim ama evleri cazip bir yatirim araci olmaktan cikarirlarsa ev fiyatlari ve kiralar duser.

Sonucta insanlar ikinci evi kira geliri icin aliyor.
Bizim akraba yasal oranin %39 oldugunu ogrendigi gunden beri evi satip kurtulmak istiyor.
Adam 2 milyonluk evden 1700 tl kira aliyor.
Aidat 500 tl :)

Baska bir tanidik var 4 katli apartman sahibi, her daireden 1800 aliyor. Adamin apartmani var ama kira geliri 7bin tl :)
  • divit  (08.06.22 18:13:24)
divit: anlamadigim su: 2 milyonluk daire gecen yil 1.700luk bir daire ise evet cok az aliyor o kisi.
ama atiyorum gecen sene o daire 750bin ediyorsa bu sene 2 milyon etmesi bir sey ifade etmiyor. yani enflasyona, sari siteye gore paha bicilip de artik 2 milyon deniyorsa o yanlis bir yaklasim. yani gecen sene 750bin olup bu sene baska bir faktor sebebiyle (ciddi bir gelisim yasamistir mahalle/semt gibi) 2 milyon oldu dairem diyorsa bi kisi ornegin gecen sene 1.5 milyonluk bir villayi alabilmeli bu "2 milyonluk daireyi" elden cikarip. yok alamiyorsa o villayi degerler artmadi aslinda yani. o yuzden fahis kira istenmesi mantiksiz.
gelen duzenleme buna cozum bulmuyor yani??

rayic nedir peki arkadaslar. o da baska bi uygulama ve sonra mi yururluge girecek
  • Kittie  (08.06.22 19:05:35 ~ 19:07:18)
Ne matematikle ne kötülükle açıklanabilir tarafı var.
Ev sahibi evi satmak için kiracıyı çıkarırsa ne olacak?
Evle yatırım yapmak kira hedefiyle değil evin değerlenmesi mantığıyla yapılır. Vermiyorum kiraya dedikçe, veya yeni bedellerle kiralamak için eski kiracıları çıkarttıkça, dahası yeni kiralamalarda (%25 şartı nedeniyle) en baştan bol zamlı fiyatlarla kiralayınca ev sahipleri, bu plandan medet umanlar ne yapacak acaba?
%75 enflasyon varken kiranın bu şekilde kalması izansızlıktır ve çoklu sorunlara yol açacaktır.
Yani demek istediğim ev çılgınca değerleniyor zaten kira yanında tuz biber gibi kalacaksa ev sahipleri evden değil kiradan ve kiracıdan vazgeçer. Ev almaktan neden vazgeçsin, resmen bedavaya (ev kredisi) ev aldırıyor devlet. Bu krediyi başka bişey için vermiyor, keşke yatırıma, girişimciye verse aynı oranlarla. Ev almayıp ne yapacaklar, yapabilenler tabii.

Öte yandan ev sahiplerinin çoğu evinde kendi oturuyor zaten, bu da denkleme katılmamış.

Özetle kimseye yaramayacak. Ama evi olmayana daha beter yaramayacak.
  • rewlack  (08.06.22 19:08:00)
ev sahibi olarak sahibinden'de kiralık ilanım vardı.
emlakcıyı arayıp ilanı kaldır ben sana yeni fiyatı araştırıp söyleyecem dedim.
mevcut ücrete en az %50 zam koyup o şekilde ilana koyacam.
isterse 1 sene tutulmasın umrumda değil.
ayrıca kiracıya 2 sene sonra tahliye taahütnamesini kesinlikle kullanacağımı söyleyecem. o zamanki güncel kiradan sıfırdan anlaşırsak aynı koşullarda evi 2 sene daha tutarsın diyecem.

kiracıya 10 sene evin tapusunu verme dönemi türkiyede bitmiştir bu düzenleme sayesinde.

bu saatten sonra şu uygulamalar ev sahipleri için standart hale gelecek ;
- her sene yenilenen tahliye taahütnamesi
- vakıfbank kiram güvende sistemi yada 12 ay peşin ödeme
  • aslindasorunumpsikolojik  (08.06.22 19:14:01)
Rayiç falan da yakan dolan. Bir yerde hem mal mülk sahibi yapıp hem de bunun ederini belirleyen bir otorite olursa orada karaborsa başlar.
Rayici 5bin olsun sizin baktığınız evlerin. Kimse size o fiyattan kiralamayınca 7bine koşa koşa razı olursunuz. 2 yıl sonra da vazgeçtik satıyoruz derler bu oranlarda (%70ler hadi mucize olsun %50lere insin oranlar, bakın mucize diyorum) asla ev bulamayıp yeni ev ararsınız.

Valla çok üzülüyorum yaa, insanlar isyan ediyor falan da aslında bunlar (kitlenin büyük çoğunluğu) matematik bilmeyen bir grup, bir de biraz bilimden anlasalar çoktan delirirler. Tabi bu benim avuntum, şükür diyip oturabilirlerdi de ay donnow.
  • rewlack  (08.06.22 19:16:46)
- ama atiyorum gecen sene o daire 750bin ediyorsa bu sene 2 milyon etmesi bir sey ifade etmiyor

+ gecen sene 300bin eden evler su an 2 milyon ediyor.
Dolar bazinda %100 artti diyoruz kimse inanmiyor, sahibinden emlak endeksine baktikca sok oluyorsun.

Yani boyle bir artis normal degil mudahale edilmesi lazimdi ama bu sekil bir mudahale ise yarar mi onu bilmiyorum.

Bu arada kimse evini bos tutamaz, 50 tane evi olanin bile 1 ay bos tutmaya tahammulu yok.
Cogu emekli bu sekilde geciniyor ya da adam beyaz yaka cocugu koleje vermis. Kirayla okul taksidini oduyor.
En dusuk aidat 400 oldu bir anda evin para getirmek yerine goturmesine dayanamazlar.
bir sekilde birine verecek herkes.
  • divit  (08.06.22 19:43:12)
@divit doğru diyorsun da kaçırdığın şöyle bir nokta olabilir;
düz bir mantıkla -evi bu kadar değerlenen insanlar- evlerini bi anda satıp başka bir emtiaya geçmek istese bu swapı, takası neyse işte kaldırabilecek bir ekonomi ve piyasamız yok. Bu durumda o alacakları yeni emtia (atıyorum altın, dolar vs) daha da yükselecek bu durumda ev ve kira fiyatları dolaylı olarak yeniden daha çok artacak.
Bir pimi çekip çok kompleks bi mekanizmanın gayet normal çalışacağını sanıyorlar veya sanıyor gibi yapıyorlar.
  • rewlack  (08.06.22 19:47:37)
divit: 750 degil 300 daha gercekci haklisin ve evet anlatmak istedigim de buydu ama.

oncelikli istegim alt tarafi 30m2 olan studyolarin hic degilse 2bin bandina dusmesi. esenyurtta bile 4k olmuslar. lol.
o yuzden o tarz bi duzenleme beklemistim ama yok gelmeyecek galiba agustosa da.

ev bos tutamazlar evet ama mudahale gelmedigi surece ornegin iranli cikip basacak yine parayi iste bir yandan da.
  • Kittie  (08.06.22 19:56:41)
@rewlack haklisin ama en azindan evi cazip yatirim olmaktan biraz cikarirlarsa fiyatlar bu kadar yukselmez.

2 sene once 0.64den ev alanlar odedigi kredi kusa dondugu icin bir ev daha almaya kalkiyor.

Gitsin baska bisey alsin :)
  • divit  (08.06.22 20:07:44)