Telif hakkı ödemesi

Selam

Bir müzisyenin parçalarını dinlerken telif hakkını aracı şirkete değil tamamen onun kendisine ödemek istesem, bu işin rayici ölçüsü nasıldır nasıl öğrenebilirim? Spotify youtube gibi alanlara vicdani reddim var da. İnsanların sanatlarından nemalanıyorlar, aldıkları tık ve indirme sayısı yetmezmiş gibi..

itunes gibi sistemlerden şarkıyı / albümü satın alabilirsiniz.

  • atom karincanin torunu  (08.06.22 15:08:07)
iyi de sanatçılar spotify ve youtube'tan, onların sanatçıdan faydalandığından daha çok faydalanıyor. isteseler koymazlar hiçbir yere, paylaşanı da sildirirler.

  • bohr atom modeli  (08.06.22 15:15:11 ~ 15:16:51)
maalesef öyle bir yöntem yok. spotify'dan dinlemeye devam edip üstüne istersen konserlerine bilet alabilirsin. gitmek zlorunda değilsin neticede. yani gidip de mesela avusturyalı bir grubun avusturya'daki konser biletini internetten satın alabilirsin.

başka türlü de destek olamazsın aracısız. aracısız müzik yok.
  • alperz  (08.06.22 15:18:53)
Böyle bir şey için Web 3.0'ı beklemen lazım. O da şu an sadece fikir aşamasında. Telifin doğrudan eser sahibine aktığı bir sistem dünyada yok şu an.

  • himmet dayi  (08.06.22 16:33:14 ~ 16:34:12)
Peki diyelim ki mevzubahis müzisyen kişi benim arkadaşım. Onun diyelim 10 şarkısını dinliyorum, şarkı başına kaç lira ödemem gerektiğini kim belirliyor? Platformlardan şarkıyı kaça satın alıyoruz? Ama satın almak demek aylık kiralamak demek değil dimi?

  • muhayyer divan  (09.06.22 00:14:14)
bu sektör çok boktan. yayın şirketleri kendi belirliyor üç aşağı beş yukarı. internette yazar kimin ne kadar ödediği. ortalama ücret dinleme başına yarım cent civarında.

orada yayınlasan adamların fiyatına mahkumsun. yayınlamasan adamlar bir yerde senin reklamını da yapıyor sayılır. orada bulunman da gerekiyor. dolaysıyla konsere ve diğer merchandise işlerine abanmak lazım.
  • alperz  (09.06.22 02:07:36)