Ikinci kediyi almak?

3 yasinda erkek bir tekir kedim var. 2 aylikken sokaktan sahiplenmistim. Yeni tasindigim yerde sokakta cok cok tatli bir kedi yasiyor, hep ayni yerde. Ve inanilmaz bir sekilde kanim kaynadi hayvana. Sahiplenmek istiyorum. Sanirim kedi disi ama tam emin degilim, kac yasinda onu da bilmiyorum.

Ikinci kediyi alirken nelere dikkat etmeliyiz, nasil alistiriliyor? Onerileriniz neler olur?

  • amelie poulain  (07.06.22 11:24:59)
öncelikle ikisini de kısırlaştırmanız lazım.
aşılarını yaptırdıktan sonra yeni kediyi eve getirip bir süre (1-2 hafta bile olabilir) izole etmelisiniz.

yani evin farklı yerlerinde yaşamalılar bir süre.
bu şekilde onlar koku yoluyla iletişim kurup neresi kimin alanı falan gibi şeyleri çözerler.
evdeki kedinin alanı kısıtlanmamalı, yeni gelen kısıtlı alana gelmeli.

huylarına göre çok değişebilir ortam ama karşı cins olmaları biraz flört yaşanmasına, dişinin erkeği dövmesine falan neden olabilir.
bunlar normal şeyler.

izole etme sürecinden sonra sizin gözünüzün önündeyken belirli süreler boyunca yeni kediyi açıp evi dolaşmasına izin verebilirsiniz.
hemen açıp eve salmayın.

eğer taraflardan biri daha itaatkar değilse, yeni tanıştıklarında biraz kavga gürültü, pati atma gibi şeyler olabilir.
birkaç ay boyunca şimdiki kediniz her zaman öncelikli olmalı.
önce ona mama verilmeli, o daha çok kucakta kalmalı, daha çok sevilmeli vb.
yani hiyerarşik bir düzeniniz olmalı bir süre boyunca.
ev onun evi çünkü.
bu hissi kaybederse karakter yapısına göre hırçınlaşabilir ya da depresifleşebilir.

ikinci kediyi alıştırma sürecinde sosyal aktiviteler yapın.
birlikte konserve mama yesinler yan yana.
olta şeklindeki oyuncaklarla birlikte oyun oynasınlar.
orada biraz size iş düşüyor ama kendi düzenlerini kendileri kurarlar.

iki tarafın da tırnaklarını mutlaka kesin.
kavga ederlerse çok ciddi bir şey olmadıkça müdahale etmeyin.
anlaşmaları için arada bir kavga gürültü, hırlamalar, tıslamalar olması gerekiyor, onların doğası için bu normal.

ikisi de yumuşak huyluysa bunlar hiç olmayabilir de tabii.

ayrıca evde yeriniz varsa yeni kediyle birlikte bir kum kabı daha olması daha sağlıklı olur.

iki tane olmaları orta-uzun vadede ikisi için de çok daha iyi zaten.
güle güle büyütün.
  • blatta hiberna  (07.06.22 11:28:48 ~ 11:30:33)