tencerenin içindeki pilav nasıl kurtlanır?

üç sene önce yaptığım bir pilav 2 hafta sonra kurtlanmıştı. tencerenin kapağı kapalıydı. bu kurtlar nereden geliyor? evde böcek falan yoktu.

ön yargı notu: üç beş saatliğine evden çıkıp ani bir plan değişikliğiyle 2 hafta mecburen eve dönememiştim. bu yüzden 2 hafta tencerede kaldı. pis bir insan değilim.

pirinçte lavra vardır, ondandır diye tahmin ediyorum

  • oz suser  (07.06.22 00:39:28)
Tahıl ürünleri yeterli sıcaklgın ve nemin oldugu ortamda kurtlanır böceklenir. Şimdi diyeceksiniz bu arkadaşlar nerden geldi diye. Bir yerden gelmediler zaten içinde vardılar. Tahıl ürünleri ekolojik dengenin bir parçası oldukları için içlerinde her zaman larvalar bulunur. Hem de binlerce. Pilav dolu tencerenizi tamamen steril bir laboratuvar ortamına bırakmış olsaydınız uygun nem ve sıcaklıkta yine kurtlanacaktı. Mesela kilerde agzı kapalı kaplarda saklanan tahıllara kışın bir şey olmuyorken yaza dogru içinde bir sürü böcek oldugunu görürsünüz. Çünkü yukarıda söyledigim şartlar oluşmuş olur. Bunun çözümü buzdolabıdır. Kalan yemegin içindeki larvaları aktif hale getirmemek için buzdolabına kaldırın. Mümkünse tahıllarınızı buzdolabında muhafaza edin

  • limonlu eksi  (07.06.22 08:05:08)
Pilav pişerken yumurtaların öleceği sıcaklığa ulaşmış olmuyolar mı?

  • arpaci kumrusu  (07.06.22 09:46:28)
@arpacı kumrusu geleneksel pişirme yöntemleriyle ölmesi çok da mümkün değil. Çünkü bir pirinci veya bulguru 70 80 derecede 1 saat boyunca kaynatsan hamur gibi olur ve o da pilav olmaz.

  • limonlu eksi  (07.06.22 12:21:47)
Sudan dolayı diye biliyorum ben. Su, içerisinde birçok mikroorganizma barındırır ve bir şeyde su varsa küflenmeye, bozulmaya açıktır. Bu yüzden yiyecekleri uzun süre dayansın diye kurutuyoruz. Ne kadar pişirirseniz pişirin içindeki su miktarını sıfırlayamayacağınız için bir süre sonra kurtlanacaktır.

  • mungojerry  (07.06.22 12:56:33)
pismis pilavda mikroorganizma kalmaz. duzgun pismis hicbir yemekte kalmaz.

  • antikadimag  (07.06.22 15:31:02)