Amerikan donanmasına karşı namaz kılmak ne demek

34 yaşında adamım, ülkenin şu saçma salak olaylarını hala tam kavrayabilmiş değilim.

Az önce gene sözlükte gözüme çarptı.

Ne bu şimdi?
Ne alaka amerikan donanmasına karşı namaz kılmak?
Biri özet geçebilir mi malum kişiye anlatır gibi?

m.enbursa.com

Bu mevzu galiba
  • ceketimi alip cikcam  (04.06.22 15:58:55)
Çok eski mevzu. öncesinde o zamanki siyasi ortamı ve kıblenin ne tarafta olduğunu o kimselerin gerçekte kim olduğunu düşünmek gerekiyor sanırım

  • Erva  (04.06.22 16:21:38)
Kıbleye dönmemişler amerikan donanmasına dönüp kılmışlar namazı. Bence burada problem, namazın nerede kılındığı. Amerikan donanmasından önce önünde herhangi bir insan da olabilir ama nihayetinde ya topluca kılıyorsan camide kılarsın ya da bireysel kılıyorsan belli bir odada bir evde vs kılarsın namazı. Sanırım burada yapılan şey namazı topluca ve bildiğin toplumun gözü önünde gemiye dönerek, gemiyle arasına fazla mesafe koymadan namaz kılmak. Yoksa herhangi bir kapalı yerde olunsa nasıl ölçülsün ki donanmaya dönüldüğü?

O dönemde genelevlerde çalışan kadınların grev yaptıkları da biliniyor. Biz elin gavuruna iş yapmayız deyip dükkanı kapatmışlar.
  • muhayyer divan  (04.06.22 21:08:25)
yapan ülkücüler falan değil bizzat siyasal islamcılar.

(bkz: altıncı filo'nun kıble olması)
  • paintov  (05.06.22 13:07:00)