Açık İlişki - Kapalı Müşteri

Başlık ilginizi çekti mi? Hah güzel.

ya bir iki terim sorucam da şöyle anlatayım: bir firma var, bu firmanın bir müşterisi var ve firma müşterileriyle ilişki durumunu sınıflandırmak için 3 ana başlık kullanıyor. open, contacted, closed. contacted kolay da, open ve closed için ne desem bilemiyorum türkçede

contacted yerine contracted olabilir mi ? ve closed yerine çekimser müşteri diyebilirsin.

contracted yerine anlaşmalı müşteri

open yerine iyimer müşteri.
  • janavarorion  (15.06.10 10:24:11)
Baktım tekrar ama contacted olarak geçiyor. Firma araba firması, bu da CRM tarzı bir software içinde geçen terimler.

  • zaugnakhaldun  (15.06.10 10:37:48)
serbest ve özel?

  • yurdum insani  (15.06.10 10:41:31)
contacted'a temas halindeki müşteri diyebilirsin.

open customer: sadık müşteri ya da düzenli müşteri

closed customer: aday müşteri ya da potansiyel müşteri. tabi daha önce firmadan ürün satın aldığına dair bir ibare varsa bu çeviri patlar.

tamamen kendi fikirlerim. yanlış olabilir.
  • sir gawain  (15.06.10 11:21:42)
open iletisime devam edilen; closed da eski müşteri ya da iletişime ara verilen olabılır...ama o zaman da open ve contacted aynı anlama gelmiş olur ve manasız olur..

bu durumda demek ki adamların ambargoladıkları müşteriler var ve onlara closed demişler.. yani closed ambargolu, bu durumda open serbest olur.. yani şu anda iletişimde değiller ama eğer müşteri isterse iletişime geçebilir...
  • lule  (15.06.10 11:48:08)
Uğur abi'nin yazısı güzel oldu bu soruya.

Aslında ben de tam olarak ona benzer bir şey arıyordum, dün de işverene sordum tam olara open/closed tabiriniz nedir diye, ilgilenenler için buraya yapıştırayım:

"The open customers refer to customers that still need woking on, some action needs to be taken (call someone back, write an email, etc) The closed ones do not need any action anymore."
  • zaugnakhaldun  (15.06.10 21:45:49)