Anneanneyle balkanlar turu ama nasıl?

Uzun zamandır annemi balkan turuna götürme niyetindeyim. Geçenlerde anneannem ben de gelirim dedi, herkes birden saçmalama sen nasıl yürüyeceksin falan deyince hemen dedi ki yok şaka yaptım ya :’) bu olay benim çok içime oturdu, çünkü orda bi aslında şansını denedi, herkes öyle deyince bir şey diyemedi. İçime en çok dokunma sebebi bizim memleketimiz oralar, 5-6 yaşlarında gelmişler bir daha hiç gitmemiş. Dedem çok görmek istedi göremedi, anneannemde de aynısını yaşamak istemiyorum gezdirmek istiyorum oraları. Ama gerçekten nasıl yürüyecek kısmının içinden çıkamadım.

Anneannem 75 yaşında, yaşına göre oldukça dinç her işini kendi görüyor ancak dizlerinden ameliyat olduğu için çok yol yürüyemiyor dizleri ağrıyor. Bir sürü tur baktım, turlar çok koşturmacalı, sürekli otobüs falan, çok perişan olur. Uçakla bir yere geçsek, ordan birkaç şehir duruma göre kendimiz gezsek otobüsle mantıklı olur mu? Biz Üsküplüyüz oralara götürmek istiyorum daha çok ama başka nereleri görebiliriz bu yöntemle? Bugün de debede arabayla balkan turu yapan birini gördüm, bu da kafama yattı ama arabaya alışıp uzun yola gidebilmem 1 yıldan önce zor, boşuna perişan olmayın 1 yıl bekle mi dersiniz? Çünkü kendimiz gitsek bile yürümesi zor olduğu için her türlü araba en makulü gibi :( işin içinden çıkamadım, tavsiyesi olan var mıdır?

Biraz uzun oldu, özetle: çok yürüyemeyen biriyle balkanlarda birkaç şehir gezmek için en mantıklı yol hangisi? Üsküp dahil hangi şehirleri plana almalıyız? Maliyet önemli değil.

O kadar uzun beklemeyin, turla gidin. Yorulduğu yerde zaten oturur dinlenirsiniz. Heves etmiş o kadar :) bir daha ne zaman görecek. Hem hevesi olursa biraz daha fazla yürüyebilir. Destek bastonu alırsınız, otobüsler direkt gezilecek noktalara götürüyor genelde. alkan turu rehberleri eminim alışıktır zaten yaşlıca turistlere, o yardımcı olur

  • helena  (29.05.22 16:31:29)
tur şirketlerinin günlük gezileri çok koşturmacalı değil. ekstra turlarına giderseniz belki yorabilir anneannenizi.
bazı turlarda helena'nın da dediği gibi orta yaşlı ve yaşlılar çok oluyor. bence turla gidin. zaten araba bekliyor. yorulduğunda otobüste durursunuz. yani aklınızda "gelmişken her yeri gezelim" mantısı olmasın. hiç yürüyemeyecek durumda olsa kendiniz gidin derdim ama kısa mesafe yürüyorsa gidin. siz de fazla gezmeyeceğinizi baştan kabullenin.

mesela bazı yerlere gidiliyor, iki saat boş zaman veriliyor size. siz daha yakınlarda durun. iki saat boyunca yürümeniz gerekmez sonuçta.

bundan bağımsız olarak, gidin derim. ben anneannemle yurtdışı yolculuk yaptım, şu an hayatta değil ve en güzel anılarımız orada oldu. kendim için bir şey yapmamayı hedeflemiştim. ama zorluklar çıkınca da kahkaha attık, yeni yerler görünce de hevesle baktık, ve sonuçta iyi geçti. şikayetlenmedikten sonra her yer güzel. bizim bir artımız da, yemek ayırt etmememizdi. anneannem de ben de mızmızlık yapmadık. o rahatsızlıklarına göre yiyecek bir şeyler illaki buldu her yerde. bir de memleket toprağıymış, ay keşke hemen gitseniz :) çok heyecanlandım sizin adınıza :)

Balkanlar turu hakkında çok bilgi sahibi değilim, ama tavsiyem turda ne varsa oraları kabaca görmek yeterli. Üsküp'te bir kahve içse bile mutlu olacaktır.
  • lovemyself  (29.05.22 18:25:19)
anneannem 72 yaşında ayak ağrısına rağmen 15 ülke dolaştı. inanılmaz bir motivasyon kazanıyorlar

  • axwell  (29.05.22 19:29:20)
Turla gitmeye gerek var mı bilemedim, mesela bizim turistik yerlerde günlük turlar satılıyor orada da vardır. Otelinizi ayarlayın, otellerde de tur vs satılır, taksiyle giderseniz, planınızı kendiniz yaparsınız, en olmadı siz hergün gezersiniz anneanneniz bir gün dinlenir.

  • wishmaythşngs  (29.05.22 22:22:47)
İçimi çok rahatlattınız, güzel cevaplarınız için teşekkür ederim :) turları inceliyorum karar verince tur şirketine de bir danışacağım durumu

  • anneboleyn  (29.05.22 23:29:03)
Merhaba, ne kadar hassas düşünmüşsünüz, iyi ki böylr güxel insanlar var, Teşekkğr ederim :) Bence turla bile olmasa, düz ayak oteller airbnb evleri bulsanız, böyle güzel manzaralı da olur. Biraz evde, biraz sokakta yaşayabilir, yemekleri tadabilir. Ben tur mantığını sevmiyorum, insan şehri yaşayamıyor sanki o hengamede. Belki de anane karar verir hangisi güzel diye :)

Düşüncenize, yüreğinize sağlık, çok duygulandım bu planınıza :)
  • damba  (30.05.22 00:54:16)
Cok tatli bir plan.
Ben sizin yerinizde olsam uskup gibi merkez bir yere ucup oradan araba kiralarim. Araba cunku her turlu daha rahat olur. Tura bagli kalmazsiniz, begendigi yerde belki spontan olarak dhaa uzun kalirsiniz vs cok guzel olur.
Eger hedef sadece uskupse orada kendinize gore “yavas” daha az kosturmali bir plan hazirlayabilirsiniz, bence tura gerek yok. Airbnb dairesi de evde yemek hazirlama acisindan (anneanneler secici olabilir) iyi olur.
Genel olarak turlarda soyle oluyor, ekstra tur satin almayinca otobus turu satin alanlari indiriyor, turu almayanlari indirmiyor filan sacmasapan seyler.
  • kuehles blondes  (30.05.22 09:08:57)
Dizi protezli anneyle gezen kız tavsiyesi, uçaktan sonra tur otobüsüne bindiğinizde en arkadaki 4lü koltuğu alın, hanımefendi arada dizini uzatır, yan koyar vs vs.

Balkanların yolları çok iyi değil, dağlık olduğu için gayet virajlı. Gtmişken Bosna'yı da görmeden olmaz.
  • whoosie  (30.05.22 13:35:27 ~ 13:36:35)
ben genelin aksine tur yerine kendi aranıcızla gidin diyorum. kontrol hep sizde olacak. kafanız rahat, oh mis. belki bazen turun verdiği 1 saatlik dinlenme molası size yetmeyecek, belki siz "ulan turdakiler ile gezip ananemi tek mi bıraksam şuradan, yoksa yanında mı durayım?" diye ikilemlere düşeceksiniz. o kendisini rahat hissetmeyecek belki..

dedeağaç ve kavalayı arabada gezersiniz. selanik'te konaklama yaparsınız. oradan 4 saatte kuzey makedonya'da ohri ya da 5 saatte üsküp'e geçer konaklarsınız. son olarak da bulgaristan turu belki cebel'de bir gece konaklama ile dönersiniz. ama mutlaka tekerlekli ve hatta mümkünse oturaklı bir walker alın yanınıza.
  • duster  (30.05.22 14:55:17)
Balkanlar’da araba kullanmak zor, bunu da ekleyelim

  • damba  (30.05.22 21:09:01)