18-25 yaş nedir?

"yaş aralığımız 18-25 yaş olarak belirlenmiştir." ne demek? 25.5 yaşında olmak geçerli mi yani. yoksa 25'ten hiç gün almamak mı gerek? 26'dan gün almamak mı demek?

26yı bitirmemiş olmak denebilir.

  • jelly bear  (28.05.22 12:15:56)
25 dahil demek.

  • baldur2  (28.05.22 14:14:34)
25 dahil, 26'sından gün almamış.

  • die so slowly  (28.05.22 15:01:59)
türkiye'de ben bu konuda bir kafa karışıklığı olduğunu görüyorum zira bazı insanlar gün aldıkları yaşı söylüyor, bazıları doldurduklarını. ailemin tutumu dolayısıyla ben büyürken ilk kamptaydım mesela. 1 mayıs 1980 doğumluyum diyelim... 3 mayıs 1993'te TAM OLARAK "13 yıl 2 gün" yaşamış oluyorum; yaşım sayısal olarak 13.01 ama bizimkiler benim yaşımın 14 olduğunu söyler. 13 geride kaldı diye.

kısacası yaşın 26.00 değilse, 25.00 - 25.99 aralığındaysa sayısal olarak sen bu yaş aralığındasın. benim gibi matematikten hiç anlamayan ve yaşını bile hesaplayamayan biriysen wolframalpha kullanabilirsin. doğum tarihini ve hedef günü gün-ay-yıl formatıyla yazdığın zaman arada ne kadar gün, hafta, ay, yıl vs. geçmiş döküyor önüne.

ben mesela 27 yıl, 11 ay, 27 gündür hayattaymışım. tam olarak 27.99 yaşındayım jdfdjk. ben doldurduğum yaş olduğu için mesela soranlara bugün 27 yaşındayım diyorum. anneme sorarsan 28 yaşındayım.

dikkate alman gereken kısım doldurduğun yaş olmalı kısacası. çok karışık oldu ama umarım açıklayabilmişimdir.
  • der meister  (28.05.22 15:11:45)
25 yaşını bitirmemiş olmak gerekli mantıken, çünkü bir sonraki kademe 25-35 arası diyelim; 25,5 hangi kademeye girecek o zaman?

Aslında bu kampanyayı belirleyen kurumun tam açıklaması lazım, bunun bir kampanya olduğunu düşündüm direkt, bir internet ya da bankacılık kampanyası gibi.

Devletin belirlediği bir yasa olduğunda net gün vererek parantez içinde şu tarihten sonra doğanlar diye belirtilir mesela kafa karışıklığı olması diye.

Siz bugün itibari ile 25 yıl 6 aydır hayattaysanız, resmi olarak 25 yaşındasınız, ama halk arasında 25,5 diyebiliyoruz.

Bir kampanya ya da yasa 18-25 yaş arasını kapsıyorsa sanki 18 yaşına girilen ilk gün ile 25 yaşına girilen son gün arasındaki yararlanır gibi geliyor bana.

Diğer türlü olsa 25,9 yaşına kadar da kapsıyor olsa kişi neredeyse 26 yaşında oluyor.

Olabilir de olmayaiblir de aslında :) Kampanya ya da yasanın ayrıntılarına bakmak lazım.
  • John Bloor  (28.05.22 17:19:51)