[]

izlemediğiniz klasik-kült filmler var mı?

merhabalar,

hep "şunu da izlemek lazım" diye ertelediğiniz ama bir türlü izleyemediğiniz, imdb puanı 7+ olan, çoğunluğun izlemiş olduğu klasik ya da kültleşmiş, günümüzde birçok ortamda atıfta bulunulan filmler var mı?
ve o filmleri izlemediğiniz için eksiklik hisseder misiniz?

mesela ben schindler's list'i çok geç izlemiştim, star wars serisine de hâlâ başlayamadım.

bu tarz örnekler olabilir.

 
Romero'nun "Night of the Living Dead" film serisi. hep erteliyorum. izlemek istiyorum bunu.

cogu klasigi ve kultu izledim. 1960'lar ve oncesini pek izlemedim ama. izleyip unuttugum da olmustur. Casablanca belki tv'de izledim ama aklimda hic kalmamis. The Wizard of Oz'u da tv'de hepimiz gormusuzdur heralde.

"they live (1988)" yeni izledim mesela.
"the warriors (1979)" izlememisim mesela. o da kult olarak geciyor.
 • ermanen  (27.05.22 22:03:36 ~ 22:20:44) 
Citizen Kane
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Casablanca
Singin' in the Rain
The Elephant Man
A Clockwork Orange
Rain Man

Eski filmlerle ilgili ön yargım vardı, Stand by me izledim ondan sonra değişti. Ama vaktim pek yok. Eskiden haftada bir kaç film izlerdim, şimdi ayda bir bile olmuyor. Genel olarak içeriğini, plotunu biliyorum bu filmlerin, referans verildiğinde anlıyorum ama izlemek isterim bir gün.
 • gabe h coud  (27.05.22 22:08:05) 
Sonu man ile biten tüm filmler. Tabii kastettiğim dc ve marvel filmleri. İzlemediğim için eksiklik hissetmiyorum bir süre daha izlemeyi düşünmüyorum.

Ama her ne kadar kült olsa da çoğunluğun bilmediği ve uzun zamandan beridir listemde olan Satantango (1994) var.
 • Amaranta ursula  (27.05.22 22:29:52) 
Eksik kalmayım diye Piyanist'i ve Requem for a Dream'i izledim, travmatize olduğum için bir daha kült olsa da o tarzları izlemedim. Aylarca kabuslarıma girdi iki film de. O yüzden Sophie'nin Seçimi, Trainspotting, Schindler'in Listesi gibi. Eksikliklerini hissetmiyorum çünkü sırf kült diye travmatize olmaya gerek yok.
Bir de tarihi olayların şiddetini içeren filmleri sevmediğim için Gladyatör, 300 Spartalı vb de izlemedim. Şu Game of Thrones furyası bittiği için mutluyum. Zaten ilgim de olmadığı için çok eksiklik de hissetmedim açıkçası.

 • mor bembombom  (27.05.22 22:30:32) 
schindler's list.
shining.
silence of the lambs.
starwars.
lord of the rings.

bu filmlerin hepsine kult denir mi bilemiyorum ama hepsi iz birakmis filmler. ve hicbiri beni cekmiyor. eksikligini hissetmiyorum. bi sey kacirdigimi dusunmuyorum.
 • Kittie  (27.05.22 23:30:45) 
maymunlar cehennemi filmlerine bir türlü fırsat bulup başlayamadım ben de.


 • jepa  (27.05.22 23:58:49) 
Yuzuklerin efendisi serisi.

(Uganda sinemasini bile izler, takip ederim. Niyeyse bi oturup su yuzuklerin efendisini izlemedim)
 • brkylmz  (28.05.22 00:13:24) 
fight club
the godfather
star wars

bunlari izlemeden olmem insallah.
 • baldur2  (28.05.22 01:14:06) 
Forrest Gump
Baba

İzlemedim.
 • anatomik  (28.05.22 01:29:22) 
Requiem for a dream gençlik zamanlarımda çok popi ve ortam eliti filmi olduğu için önyargı geliştirmiş ve izlememiştim. Sonra da hiç içimden gelmedi kaldı öyle.


 • Bruce  (28.05.22 03:23:27) 
Behzat c yi 10 yil sonra izlemeye basladim.


 • halk  (28.05.22 13:10:49) 
Casablanca haric cok eksi filmleri izleyemedim.

Onda bile sahneler tuhaf geliyor mesela vurulup olen adamlar aninda dusup oluyor. Herifler dogrusunu yapmis ama su an garip geliyor.
 • divit  (28.05.22 14:51:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.