[]

Bir Osmanlı Türkçesi sorusu

Merhaba,

Cehaletimin kusuruna bakmayın ama kutbü’z-zamân ile kutb-i zamân arasındaki fark nedir acaba? İkisinin de kullanıldığını gördüm ama farklı eklerin nasıl bir anlam yüklediğini çıkaramadım.

Teşekkürler!

 
Kutbü'z-zaman Arapça tamlama. Kutb-i zaman Farsça tamlama. Anlam açısından bir fark yok. İkisi de sondan başa doğru çevrilir.


  • black holes in the sky  (26.05.22 16:06:02) 
Çok teşekkürler @black holes in the sky! Bir sorum daha olacaktı: Bu ünvanı Arapça veya Farsça olarak kullanmak arasında bir fark var mıdır peki, biliyor musunuz acaba?


  • peki madem  (26.05.22 18:29:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.