İşimde iyi değilim kaygısı - yazılım

Siz de yaşıyor musunuz bunu?

Sanki benim haricimde tüm yazılımcılar harikaymış ben cahilin tekiymişim gibi geliyor.
Maaşım ortalamanın üzerinde ama sanki benim yerime birini bulamadıkları için bu parayı veriyorlar veya henüz kötü yazılımcı olduğumu farketmediler diye düşünüyorum.

Yüksek lisans mezunu bilgisayar mühendisiyim bu arada. Neden bu şekilde hissediyorum bilmiyorum. Tecrübem 3.5 sene.

yaşıyorum :( imposter syndrome araştırınız.

  • theseachange  (26.05.22 12:56:18)
Donem donem cogu kisi yasar, yasamistir. Imposter syndrome evet.

  • fakyoras  (26.05.22 13:28:07)
Ahshaha
Normal çok normal.

Yapabildiğiniz şey kolay geliyor ve bu kadar kolay olmamalı diye düşünüp bir şeyleri atladığınızı düşünüyorsunuz.
  • kisa  (26.05.22 13:28:10)
ara ara bana da oluyor 10 kusur sene gecmesine ragmen.
Dogru bir kaygi zaten :) iyi degiliz ama idare ediyoruz.
Baskasinin kodunu gorunce saygi durusuna geciyorum bazen.
  • divit  (26.05.22 13:29:30)
Bu düşüncenin doğru olmadığını, imposter syndrome'un neredeyse herkesin başına geldiğini bilin.
Hatırladığım en çarpıcı örnek Marissa Mayer. Tanımıyorsanız kadının CV'sine bir göz atın.

  • michael_knight  (26.05.22 13:46:58)
Ben de sürekli böyle hissediyorum. Sanırım benim için sebebi yaptıklarımı unutmam. Mesela sene başında daha önce kullanmadığım bir framework ve bir kütüphane kullanmam istendi. Dökümantasyona bata çıka hallettim ama birisi çıkıp sen bunları kullanmıştın, şu nasıl yapılır diye sorsa cevaplayamam muhtemelen.

  • reactionic  (26.05.22 15:10:19)
sektörüm farklı ama proje bazlı çalışıyorum yazılımcılar gibi.
Birçok yönden benziyor (kendini güncelleme vs.)
Şu an büyük bir firmada direktörüm.
Ona rağmen hala aynı kaygıyı yaşıyorum.
İyi bir şey o kontrollü olduğu sürece insanı gelişmeye itiyor.
  • anten  (26.05.22 15:56:47)
Oo olmaz olur mu :)

Ben de bilgisayar mühendisiyim, toplamda 6 yıllık deneyimim var ama 2 yıl önce sektör ve altyapı değiştirdim. Ona rağmen lan bu işi başkası da yapar aslında, ohoo millet neler yapıyor ben mühendis bile değilim bence falan diyorum. İşe yeni başladığımda daha yaygındı bu sanrılar, o zaman ayrıca kesin kovulacağım falan diyordum veya bu kadar maaşı hak etmiyorum diyordum ama artık onlar geride kaldı :)
  • chicha_v2  (26.05.22 16:00:22)