Letgo

Letgodan ilk defa bir şey (bisiklet) satacağım.Alış-veriş alıcı ile yüz yüze görüşerek olacak.

Ödemeyi alırken nelere dikkat edeyim? Bisikleti teslim ettiğime dair aramızda ufak adi bir sözleşme yapalım mı?

Ödemeyi banka yoluyla, Dekont açıklamasına da bisiklet satış bedeli yazdır.

Satıcı sen isen sahte para vermesi dışında bir risk göremedim.
  • al basmadan donu var  (25.05.22 09:53:21)
Sahte parayı harcamak isteyecek adam bisiklet alışverişi yapmaz, o konuda çok evham yapmayın. Ha ama adamın da cebindeki paraların arasında sahte olduğunu bilmediği bir iki tane banknot olabilir. Düşük ihtimal.

Bir karakol önünde randevulaşın, kameraların açısında durun, bisikleti incelesin ve parayı size versin. Paranızı sayın ve kontrol edin, sahte parayı ayırt etmek çok kolay TL için.

Karakol önünde buluşup kameralara görüntü verdikten sonra, atm'ye gidip parasını çekmesini de teklif edebilirsiniz.

Ya da eft/havale ile de alabilirsiniz, yanlız parayı kendi telefonunuzdan, kendi hesabınızda görmeden bisikelti teslim etmeyin.
  • John Bloor  (25.05.22 10:20:50)
en az 10 kere satış yapmışımdır letgo'dan. hepsinde elden teslim aldın parayı. malı aldı gitti.

  • teritori  (25.05.22 10:59:02)
Aranızda çok da resmi bir ticaret anlaşması olmayacak.
Ayrıldıktan sonra bir daha birbirinizi görmeyeceksiniz gibi düşünün.
Ona sonra bakarız, şu sonra bakarız gibi bir şey olmuyor.

Karşılıklı OK'leştikten sonra (bisiklet budur ok mi?, para bu kadar OK mi? gibi) olup bitiyor.
o kendi yoluna sen kendi yoluna.

Çok da şey etmemek lazım.
Parayı da havale/eft yapılırsa daha kolay oluyor, nakit olsa da olur.

Haftasonu ve akşamları FAST ile 5000TL'ye kadar anında eft yapılabiliyor hatırlatayım.
  • burfak  (25.05.22 11:07:24)
Satan taraf olduğunuz için, parayı elden, sayarak almanız yeterli diye düşünüyorum. Alıcı olsaydım, aldığım ürünün çalıntı çıkma ihtimaline karşı 2. el satış sözleşmesi yapmak isteyebilirdim.

  • ?  (25.05.22 18:46:31)