İskansız ev aldım, şimdi ne olacak?

Aylar sonra kafama göre bir ev bulunca bir aptallık ettim ve satıcının sözüne güvenerek iskanlı sanıp iskansız ev aldım.

Tapu kat irtifakı.

Ev 2012'de tamamlanmış, artık iskan alınması mümkün değilmiş.

Ne olacak şimdi? Dolandırıldım mı? Ev yıkılacak mı?

Elektrik (şantiye elektriği) ve suya (ortak sayaç) ne oranda fazla ödeyeceğim?

Üzgünüm be.

2018 de imar barışı sayesinde abonelikler konuta dönmüş, yapı kayıt belgesi alınmış olabilir.

alınmadıysa büyük ihtimalle seneye çıkacak olan imar barışında başvuru yapıp sorunu çözersiniz.
  • bu yolun yolcusu  (23.05.22 13:04:11)
istanbul un %90 ı böyle. bir şey olmayacak sadece kredi kullanılamadığından alırken satarken biraz zorlanılır onun dışında aynen devam :)

  • visenfoni  (23.05.22 13:36:00)
kat irtifaki varsa konut kredisi kullanılıyor diye biliyorum.
ileride af v.s. gelirse başvuru yaparsınız.

oturmak içinse zaten hiç kafaya takmayın bir şey olmaz. yatırımlıksa biraz daha ucuza gider iskanlılara göre.
  • nuisance  (23.05.22 13:54:24)
iskan bir anlamda bu ev denetlendi herşeyi tam ve mevzuata uygun yapıldı demek değil mi?
şahsen ben oturmak için böyle bir ev almam.

  • astronom bey  (23.05.22 14:35:44)
İskan neden alınamamış önce onu öğrenmek lazım, belki de basit bir şey yüzündendir ve kimse ilgilenmemiştir.

Mesela müteahhit sgk primlerini yatırmamıştır, ondan alınamamıştır. Belediyeye "müteahhit kaçtı" diye başvurulursa SGK borcu sorgulanmadan da gerekli harçlar ödenip iskan başvurusu yapılabilir.

Ama çok süre geçmiş, uğraştıracağı kesin.

Eğer projeye aykırı bir yapım mevcutsa, kaçak bir çatı katı, kaçak bir bodrum katı vs gibi. O zaman imar barışı olmadan iskan almak imkansız.

2018 yılında neden başvurmamış bina sakinleri imar barışına acaba?

Şu an size tek zararı satarken zor satacak olmak ve elektrik su aboneliklerinin ortak olması problemi. Hem fiyatı yüksek hem de toplanması ödenmesi vs binadan birinin uğraşması lazım.
  • John Bloor  (23.05.22 14:45:36)
O kadar af cikmasina ragmen almadilarsa sorunludur ya da para vermeyen cimri komsular vardir.

Neyse takma kafaya seneye 1 milyon fazlasina satarsin.
  • divit  (23.05.22 15:46:51)
imar barışı ile kat mülkiyetine dönersiniz sadece apartmandakileri örgütlemek lazım.

ev alma işleri gerçekten sıkıntılı iyi araştırmak gerekiyor.
  • diviner  (23.05.22 16:21:37)
iskansız sıfır ev aldım, 2018 yılında %10 civarı piyasanın altında bir fiyata. kredi kullandım sorun olmadı.

en büyük problem elektrik faturası. benzer kullanımda aynı semtteki insanlara 200 lira elektrik faturası gelirken bana 400 liralarda fatura geliyordu. özellikle son zamlardan sonra 600 liranın altında fatura ödemedim.

bunun dışında herşey normal vergisini vs ödüyorsun. apartman birlik olursa af ile ya da kanuni yollarla iskan alınabiliyor.
  • prezarlatif  (23.05.22 16:22:14)
Kat ittifaklı tapu kredi çekmeye mani değil. Zaten yeni yapılacak evlere temelden satın alacakların kredi çekebilmesi için yapılmış bir şey bu tabir. Ama 2012 çok eski, ciddi bir sorun var bence de. Tüm sakinler afları takip edin +1

  • crimson man  (23.05.22 16:24:10)
Telde olduğum için edit yapamıyorum. *irtifak

  • crimson man  (23.05.22 16:24:40)