pc kapandı açılmıyor

merhaba masaüstü pcmi yaklaşık 2 sene önce toplamıştım. kardeşim oyun oynarken kapanmış şimdi de açılmıyor. powera bastığımda hiç tepki yok. cam kasa içi çok tozlu gözüküyor. tozdan olabilir mi?

tozlu ise fanlar iyi calışmıyor olabilir, işlemci ısındığı için açılmayabilir

  • mtgs  (20.05.22 23:44:10)
Power supply yanmış olabilir.
Kapandığı anda yanık kokusu hissetmiş mi sorun.

Ayrıca kabloları kontrol ederek farklı bir prizde açmayı deneyin
  • Erva  (20.05.22 23:48:43)
@erva yanık kokusu gelmiyor.
tozları temizledim yine açılmıyor.

@mtgs
  • aeroknight  (21.05.22 00:00:30)
Dugmeye bastin hicbir tepki alamiyorsan(ilk calisan fan power supply fani olur) power supply ölmustur.

  • floydian  (21.05.22 01:56:03)
çok sebebi olabilir. anakart yanar, psu yanar, işlemci yanar...

en basitinden power soketi yerinden çıkar... böyle bir şey demek zor.

2 seneden azsa garantisi vardır.
  • ya ben lan neyse  (21.05.22 02:04:54)
en iyi ihtimaller : power butonu bozulmus olabilir. fisleri kontrol et pc deki ucunu da.

  • tunaktunaktun  (21.05.22 06:55:35)
Power supplyden elektrik fişini çekin, 1 dk kadar bekleyip tekrar takın.

Butona basınca çalışmadıysa anakart üzerinde Reset ve Power tuşu var mı bakın, varsa anakart üzerindeki Power tuşuna basıp çalışıp çalışmadığını deneyin.

Kasa önündeki buton bozulduysa ana kart üzerinden bu tuşla deneyebilirsiniz.

Ama kasa önündeki power butonu bozulması imkansıza yakın, hurdacılardan, hurdalıklardan aldığım toparladığım 20 senelik kasalarda bile bu tuşun bozuk olanına denk gelmedim.

Power supply tetiklenmiyorsa ilk önce ondan şüpheleniriz, anlıyorsanız eğer;

Anakarta takılan grup fişini çekin, tırnaklara dikkat edin. Bu grup üzerindeki yeşil kablo ile siyah kabloyu bir ataç ile birbirine değdirin. Bu sayede power spply tetiklenir ve çalışmaya başlar.

Eğer bu yöntemle power çalışmadıysa bozulmuştur, bu hemen çöp oldu demek değil tabi. Bi açılır bakılır belki basit bir arıza vardır ya da sigorta atmıştır vs.
  • John Bloor  (21.05.22 10:28:13)
o zaman en yakın bilgisayarcıya götüriyim.

  • aeroknight  (21.05.22 12:30:53)
Hocam bi acele etme, belki basit bişeydir. İyi bir bilgisayarsa herkese emanet edilmez, anlayan bir arkadşaın yok mu?

  • John Bloor  (21.05.22 13:52:15)
@john bloor 2 sene önce 35 bin tlye toplmıştım ): açıkcası bilgisayar mühendisiyim her şeyi denedim ama açılmıyor bir türlü.

  • aeroknight  (21.05.22 18:56:00)
Hocam dediğim gibi, power supply anakarttan ayır ve yeşil-siyah kabloları ataçla birleştir ve bak bakalım power çalışıyor mu?

Önce bunu bir dene, power bozulduysa tamire çalışırız, yenisi alınacaksa da kendin alır takarsın, 4 tane vidası var.
  • John Bloor  (23.05.22 11:05:04)