[]

Türkiyede döviz maaş veren şirket

Şu an büyük payı yabancı ortağa ait br şirkette çalışıyorum. Kalan payı da almak için görüşmelere başlandı. Bu arada türkiyede %100 bu yabancı şirkete ait olup faaliyetine devam eden bir şirket de var. çalışan sayısı az ve Türkler çalışıyor haliyle burda. Bizim şirkettekiler bu %100 yabancı sermayeli olan şirkettekilerin euro maaş aldığını iddia ediyorlar. Bu dedikleri doğruysa biz de yabancı sermayenin köpeği olunca euro maaş mı alırız yoksa diğer şirketin maaşlarını tl’ye mi döndürürler? Kişi sayısı olarak bizim şirket daha fazla.
 
Abi sirkette bir gelisme oluyorsa mutlaka isci alehine olur.
Euro maas varsa hemen turk lirasina cevirirler.
Mesela her sene sirket hedefleri tutmaz bu yuzden prim alamazsin.
Enflasyonun artmasi tum hedefleri patlatti simdi sirketler yine kural degistiriyor hedefi dolara cevirmeye calisiyor.


En iyi ihtimalle sizin maasi euro'ya cevirirler ama sizin maas 500 euro falan olur, artmaz yani.

Dolar euro dusuk diye arkadasimin maasini dolara cevirip sonra zam diye 50 dolar vermislerdi.
Dolar artinca hemen turk lirasina cevirdiler.

Benim sirketim euro kazaniyordu ama bana tl veriyordu cevirip zarar ediyordu ustune.
  • divit  (20.05.22 13:14:12) 
@divit +1

%100 italyan sermayeli bir firmada çalışıyorum. türk bir fabrikayı satın almışlar, gm ve finans ekibi aynı kalmış, üretim personeli de aynı. dinlediğim kadarıyla üretim personelinin yakacak, erzak yardımı vs, gibi yan hakları hep "biz bunları maaşınıza ekliyoruz artık" diye hiç edilmiş, sendika zaten yoktu, sendikanın adını telaffuz edeni işten çıkardılar.

geçen yıl bizim firmanın bağlı olduğu grup izmir'de aynı şekilde bir fabrika daha aldı. orada beyaz yaka da sendikaya bağlı, ikramiyeler, sağlık sigortaları, giyecek, gıda, yakacak yardımları vs havada uçuşuyor. biz beyaz yaka olarak geçen haftaya kadar cumartesi de gelirken izmir'deki çalışanlara cumartesi desen bir taraflarıyla gülerdi herhalde.

demem o ki, iyileştirme yapmak yerine mevcut düzeni devam ettirmeye karar verebilirler bizde olduğu gibi. bir de biz ucuz iş gücüyüz artık, yani insan olarak da gözlerinde çok fazla kıymetimizin olduğunu düşünmüyorum.

İsveç'teki fabrikanın satın alma sorumlusu patronun olduğu toplantıya geç gelip bacak bacak üstüne atıp gevşek gevşek konuşurken bizim gm el pençe duruyor karşısında.

iş biraz da ülkedeki çalışma şartlarına, devletin vatandaşına verdiği kıymete geliyor.

nerden nereye geldim. umarım şartlarınız daha iyi olur. :)
  • rahip janick  (20.05.22 15:05:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.