[]

Neden ev yapımı yoğurt/kefir?

Bu bilindik markalarda hile/hurda oluyor mu ki artık?

Uzun yıllardır Altınkılıç kefir tüketirim, herkes evde yapılanın daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Peki fark nedir tam olarak?


 
Kefirin market ürünü olması bence sıkıntısız amaç probiyotik almak ve market kefirinde de yeteri kadar probiyotik var, o nedenle sorunsuz ama market yoğurdunda bu tip besin özellikleri yok, o nedenle ev tipi yoğurt besin değeri açısından daha zengin.


  • Kaleci Saçlı Forvet  (18.05.22 20:44:57) 
Sagligini bilmem de tadi farkli oluyor. Evdekine alistik disardaki kotu geliyor.

Yogurdun bir mucize olduguna sagliga bir faydasi olduguna inanmiyorum zaten.
  • divit  (18.05.22 21:14:18) 
koruyuculuk amaçlı bazı maddeler eklemek zorundalar. bunlar da mecburen canlı bakteri oranını azaltıyor.


  • orpheus  (18.05.22 21:28:24) 
homojenize yoğurt yazanlar yenmiyor
ama tam yağlı kaymaklı yoğurtlar ev yoğurduna yakın lezzette

evde yapılan için alınan piyasa sütleri de, o yoğurt ayarında zaten
  • bir soru sorcam  (18.05.22 21:48:44) 
altinkilic kefir piyasadaki en dogru kefir. ev yapimi konusu ise bence biraz saibeli. sonucta bunlar canli organizmalar ve sutle besleyerek cogalttigimiz bakteriler. ama hangi bakteriyi cogalttigimizi, gercekten faydali bakterileri besleyip beslemedigimizi ya da o bakterilerin gercekten iyi olup olmadigini bilmemiz imkansiz ev ortaminda. dolayisiyla ben evde yapilan daha iyidir savina cok katilamiyorum acikcasi. guvenilir markalarin sut urunlerini aldiginiz surece de sorun olacagini pek sanmiyorum. cogu laboratuvar ev ortamindan daha steril cunku. kaldi ki bilindik markalarin yogurtlarinin uzerinde sadece sut ve yogurt kulturu icerdigi yaziyor ve zaten kanunen baska bir sey (koruyucu vs.) konulmasi yasak yogurtlarin icine. pinar'i boykot ediyorum ve onun disindaki bilindik markalari (sutas, sek, icim, mis, vs.) guvenle tuketiyorum.


  • in vino veritas  (18.05.22 22:08:13) 
Evde yapılan kefir 2 gün sonra yoğurda dönüyor. Tadı değişmeye başlıyor. Süzdükten sonra dolapta muhafaza edilse bile 3 günden fazla bekletilmemesi gerekiyor. Bu durumda marketteki kefir nasıl oluyor da hem aynı formda kalıp hem 1 hafta 10 gün raf ömrü oluyor?


  • baal  (19.05.22 08:03:16) 
kefire metal değdirilmemesi gerektiği söyleniyor, hiç metal işin içine girmeden yapıp süzüyoruz. market kefirinde her şey metal kazanlarda, işin her adımında metal var. bu konuya açıklık getirilmeli :)


  • adivar  (19.05.22 08:57:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.