[]

Kısa sürede nefes nefese kalmak

Böyle bir sorunum uzun zamandır var ama dün kız arkadaşımla yaptığımız doğa turu sırasında rahatsız edici derecede farkına vardık. Uzun süreli ve tempolu bir yürüyüş planlamıştık ama ben fiziki kondisyon olarak çok iyi olduğum halde sürekli nefes nefese kaldım ve soluklanmam için mola verdik sürekli. Günün sonunda kızın ayaklarına kara sular inmişti ama ben hiç yorgun değildim. Hala öyle uzun yürümüş gibi hissetmiyorum ama nefesim hemen tükeniyordu.

Bu durum eskiden beri var. Ayrıca konuşurken de nefes nefese kalıyorum. Özellikle telefonda konuşurken 1-2 dakika içinde nefes nefese kaldığım oluyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Not: Covid geçirmedim. Sigara içmiyorum. Çok hareketli değilim, evden çalışıyorum. Bahsettiğim şey fiziksel bir yorgunluk olmadığı halde baş gösteriyor.

 
merhaba bu konuda çok bilgili bir insan değilim sadece aklıma gelen bildiğim ilk şeyi söyleyeceğim.

kalp rahatsızlıkları için "efor testi" denilen bir şey var mesela kısa bir sürede siz bir antremana girdiğinizdeki tansiyonunuza nefes nefese kalışınıza falan bakıyorlar. bununla bir alakası olabilir belki de.

ya da sadece ham olduğunuz içindir, biraz düzenli antremanla açılırsınız belki
  • wonnka  (18.05.22 17:03:11) 
Bende normal yürümekle yorulmuyorum pek ama tempolu yürümeye kalktığımda 100metrede dalağım şişiyor tempolu antreman yapmadığımdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum


  • kararsızataletfilozofu  (18.05.22 17:11:46) 
burun tıkanıklığınız var mı?
sağı solu kapatarak 2 taraftan da yeteri kadar nefes alıp alamadığınızı kontrol edin.
burun kemiğinde içte yamukluk (septum deviasyonu) olabilir. bu da nefes almanızı zorlaştırır. yeterli hava alamazsanız da çabuk yorulur nefes nefese kalırsınız doğal olarak.
  • rentts  (18.05.22 17:18:55) 
birader sen bi kalp damara bi görün bence.
onlar ok verdikten sonra dğer taraflara bakarsın ki kalpciler bu tarz durumlarda şüpheli hastayı ilk efor testine sokarlar.öyle orada da nefes nefese kalırsan baya bi inceleneceğine eminim.

  • jamswety  (18.05.22 18:03:49) 
Kardiyolog muayenesinde bana sormustu nefes nefese kaliyornmusun diye...onemli bi mevzu bence.


  • omonia  (18.05.22 20:21:48) 
(bkz: kardiyoloji)


  • orpheus  (18.05.22 21:30:05) 
Ben de boyle doktora gittim, bronsit cikti. Akciger rontgeni ve alerji testi ile doktor muayenesi.


  • jen  (18.05.22 22:59:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.