[]

ilginç bir internet sorusu, topraklama, network, modem vs

çok ilginç bir sorunum var.

duvardan gelen telefon kablosu modeme bağlı.
modem ethernet üzerinden metal kasalı bir switch'e bağlıydı şu ana kadar.

şu anda modem kablosunu ethernet ile switch'e takınca, modem üzerinden telefon kablosuna kadar elektrik gidiyor, hatta bu yüzden tüm binanın (41 kat) interneti kesiliyor.

türk telekom ekipleri de geldi, teyit ettik. switch'i bağladığım anca telefon kablosuna elektrik gittiğini ve altyapının kendini korumaya aldığını iddia ediyorlar. gerçekten de switch dışında ne bağlarsan bağla çalışıyor. switch'i boş olarak bile taksam çat diye gidiyor. ancak switch'e başka şeyler bağlasam, switch gayet güzel sorunsuz çalışıyor net bir şekilde.

bazı arkadaşlar bunun topraklamadan dolayı olabileceğini söyledi ama kullandığım tüm prizler fişler zaten topraklı. yine de bu seçeneği de elemek istiyorum, spesifik olarak direkt o cihazı topraklamak için ne yapabilirim?

onun dışında bir fikri olan var mı? Switch'in direkt yenisini istedim zaten ama, başka yerde düzgün çalışan alet neden burada elektrik kaçırsın? hadi kaçırdı diyelim, ethernet'ten gelen elektriği modem neden direkt telefon kablosuna versin? Kafam karışık.

 
prizler topraklı ama toprak hakikaten var mı acaba? eskiden oturduğum kiralık evde toprağa nötr kablo bağlıydı sadece. ayrıca bir toprak kablosu yoktu.


 • inheritance  (18.05.22 16:46:10) 
Modemlerde toprak olmaz ki zaten, fisleri hep 2 cikislidir.
Varsa belki switchin fisinde toprak vardir.

Switch bozuktur muhtemelen, bu aletlerin ici asiri dandik oluyor buldugu kacagi ilk gordugu yerden saliyor.
 • divit  (18.05.22 17:43:16) 
Prizler kesin topraklı.
Modemde toprak olmayabilir evet, o konuda haklısın. Ama switch fişi de topraklı.

Switch de Dell marka enterprise bir cihaz, yani dandik bir şey olmasa gerek. Ama şu an switch'i söktüm, o olmadan internetim canavar gibi çalışıyor. Şaka gibi.
 • roket adam  (18.05.22 17:45:32) 
Switche bilgisayardan elektrik geliyor olabilir mi?
Pc'den ayri calistirinca da yapiyor mu bu sorunu?

Bazen hatali toprak hattindan da elektrik gelebilir.
Firin calisinca benim pc elektrik carpiyor dokunani.
Firin topraga elektrik veriyor o da ayni devreden bilgisayara iletiyor
 • divit  (18.05.22 17:50:42) 
Bence switch in elektrik bağlantı kablosunu değiştirin, başka bir kaliteli kablo ile. Data giriş soketini de değiştirip öyle deneyin.


 • Ruprect  (18.05.22 18:10:47) 
Switch'e sadece power kablosu ve modem bağlıyken de aynı sorun var. Yani PC'den geliyor da olamaz diye düşünüyorum çünkü kablosu bağlı değil.


 • roket adam  (18.05.22 18:21:02) 
Aynı port ve kablo ile switch i bi bilgisayara bağladığınızda her şey normal ise sorun modemdedir.


 • sttc  (18.05.22 20:12:34) 
Switch te poe özelliği var ise ethernet çıkışlarından elektrik veriyor olabilir


 • mirty  (19.05.22 01:06:15) 
PoE özelliği yok.
Aynı kablo ile bilgisayarı modeme bağlayınca modem çalışıyor internete bağlanıyor hiç bir sıkıntı yok.
Aynı kablo ile switch'i bilgisayara bağlayınca o da gayet iyi çalışıyor.
Modemi switch'e bağlayınca binanın interneti gidiyor.
 • roket adam  (19.05.22 01:14:00) 
model Auto MDI-X protokolünü desteklemiyorsa cross over kablo yerine normal kablodan dolayı hata veriyor olabilir mi?


 • sttc  (21.05.22 01:21:43 ~ 01:23:25) 
Çok ilginç ama switch'i sıfırıyla değiştirdik ve aynı konfigürasyon, aynı kablo, aynı yerde hiç bir problem kalmadı. Switch'de problem olmuş demek ki.


 • roket adam  (07.06.22 22:57:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.