[]

Present perfect “been” kullanimi

I have been completed ile I have completed arasındaki fark ne?
Been kullanım ile alakalı durumu en kısa nasıl öğrenebilirim. 
ilki edilgen cümle.
been'den sonra v3 gelirse edilgen cümler olur. ya da ing fiil gelir o zaman da present perfect continous tense olur.

  • lazpalle  (18.05.22 11:19:10 ~ 11:19:44) 
"Ben tamamlandım." ve "Ben tamamladım." arasındaki farktır. biri edilgen biri etken. ilki felsefi/soyut bir konu söz konusu değilse anlamsızdır.

Türkçe'de birebir karşılığı yoktur present perfect tense'in. Geçmiş zamanda başlayıp bugüne kadar süren bir etkisi olan eylem için kullanılır genelde. Simple past tense ise geçmişte başlayıp biten eylemi anlatmak içindir.

piyasadaki en iyi grammer kitabi benim zamanımda "Grammar in Use"du. Cambridge yayınları.

Google'dan da aratarak da öğrenebilirsiniz.
  • nikolay  (18.05.22 12:00:21) 
bence sen ikisinin arasindaki farki merak etmissin ama sectigin fiilden oturu edilgen gibi gorunmus.

I have done - present perfect
I have been doing - present perfect continuous

Have you seen the movie Matrix? - matrix filmini hic izledin mi, bunu daha iyi anlamak icin simple past ile olan farkina da bakmanni oneririm. bu tense daha cok sonuc odaklidir.

I have been working at the same place for 10 years - eyleme ve ne kadar yapildigina odaklidir.
  • bay b  (18.05.22 13:11:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.