Terapistin Duygular Üzerinde Çok Durmasının Nedeni

Bir süredir psikoterapi alıyorum. Terapist ısrarla hislerim üzerinde duruyor. Bense o durumla ilgili genellikle düşünceleri hatırlayabiliyor ve açıklayabiliyorum. Duyguları ya unutmuş ya da fark edememiş oluyorum.

Sorum şu: Terapist neden duygular üzerinde bu kadar duruyor? Hatta bugünki seansın sonunda bana "duygularımı deneyimleme" ödevi verdi. Duygularımı fark etmeye, deneyimlemeye çalışacağım.

Sonuçta asıl ulaşılmak istenen şey çarpıtılmış düşünceleri ortaya çıkarmak değil mi? Duyguları tanımlayamasam veya yanlış tanımlasam ne olur?

terapist degilim ama bildigim kadari ile duygulari unutmaman gerekiyor.

  • helenart  (17.05.22 17:43:51)
Terapist değilim ama bence terapistiniz düşüncenizin o anda hangi duyguya sebep olduğunu anlamak istiyor.

  • mysticriver  (17.05.22 18:32:44)
buradan yönlenmeye çalışman terapinin kötü gitmesine yol açar.
hissiz bir durum olmaz ne hisediyorsan onu düşün hissetmemen bile bir his duygu sonuçta.

  • jamswety  (17.05.22 18:44:21)
ben de terapilerde bu durumdayım ve ilişkilerimde de duygumu gösteremediğim durumlar yaşıyorum. kendimce çözümü duygu tanımlarına bakmaya, duyguları listeleyen çalışmalara göz atmaya, duygular sözlüğü kitabı gibi duyguların tarihçesini veren çalışmalara bakmak olarak düşündüm. tam manasıyla bir çözüme erdiremedim ama en azından bunun farkındayım.

  • sarızeybek  (17.05.22 18:55:08 ~ 18:55:31)