penceredeki bu parçanın adı nedir

merhaba,
ev penceresinde camın açılıp kapanırken demirinin girdiği parça yerinden çıktı. bu parçanın adı nedir?

duyuruyu açarken görseli upload edemediğim için link veriyorum: prnt.sc

Bunun adını bilmiyorum ama vidanın ucu kırık.onun yerine başka alsanız da yerine takmak pek kolay olmayacaktır. Vida ayrı parça malzeme ayrı parça olabilir mi?
Vida başı tarafindan net bir fotoğraf varsa vidanın yerinden çıkıp çıkmadığını bakabiliriz böylece sadece daha kısa ve kalın başka bir vida uerine takılarak tekrar takılabilir

  • kisa  (17.05.22 17:21:19)
ben bu tarz durumlarda parçanın fotoğrafını çekiyorum ya da yanıma alıyorum, bir yapı market ya da nalbura gidiyorum "bana aha bu lazım" diyorum. o sebeple bu ve benzeri bütün parçaların adı "aha bu"dur. :)))

eğer @kisa'nın dediği gibi ucu kırıksa ve içeride kaldıysa daha kısa bir vidayı dübelle de içeri monte edebilirsin.
  • teritori  (17.05.22 17:37:55)
adını bilmiyorum da 40 sene önce falan kullanılan bir şeydi. hala var mıdır bilmiyorum. nalburlarda olacağını sanmıyorum intrnette belllki.
aksesuarcılara bakmak lazım. ya da komple o set değilmeli. o da olmuyorsa elinizdekini götürün bir tane alt ucuyla uygun vida götürün bunun başlığını kesip alttakine kaynak yapsınlar. o malzemeye de kaynak pek sağlam olmayacak gibi ama hayırlısı :)

  • turbo sadık  (17.05.22 18:03:05)
ismini ben de bilmiyorum ama @turbo'nun dedigi gibi cok eski bir (30-40 yil belki) kilit kapatma mekanizmasi bu. nalburlarda bulamayabilirsin ama cikma kapi pencere satan yerler oluyor belki oralarda bulunur. cok eski bir parca bu ve bu parca bilie nostalji yasatti bana...

  • exlibris  (17.05.22 19:46:17)
Nalburlarda bulursun, yeni açılmış bir nalburda olmasa da eski bir nalburda mutlaka vardır.

@kisa çok güzel bi detaya değinmiş, vidalı kısım ucundan kırılmış, aynı yere takmak için içeride kalan kırık parçanın çıkarılması lazım. İnce bir matkap ucu ile ortasından delerek/çürüterek çıkarılabilir.

Ya da size uygun vidalı değil de montajlı tip kullanılabilir. Eğer kilit tipiniz şuna benziyorsa böyle bir karşılık da olabilir;

www.google.com

Siz giderken pencerenin kilidinin de fotoğrafını çekin ki belki ona uygun farklı bir karşılık verirler.

Hatta çekin buraya da koyun bakalım.
  • John Bloor  (18.05.22 10:28:42)
çok eski tip doğramalarda pencereyi kilitleme mekanizmasının parçası. yassı demir gelip bunun altına giriyor. anadoluda olan nalburlarda falan bulunabilir belki ama istanbulda falan zor gibi. netten bi araştır. doğrama falan parçaları olarak ara.

  • seyduna6687  (18.05.22 10:48:30)
ben de triplere girerdim cv kabarık iyi inşaatçıyım diye ama bilemedim adını. pedere sordum yanağımdan makas alarak ispanyolet makarası dedi. demek ki eski mühendis gene eski mühendis. şu an ağlayarak yazıyorum bunları :(

  • turbo sadık  (18.05.22 11:16:16)