VBA başlangıç

Her hafta yaptıgım bir borç döküm tablosu var. Mizan'ı çekiyorum ama bu excel'deki mizanda bazı borçları sınıflandırmam gerekiyor.

320.10 ile bitenler bir yerde toplanıyor sorun yok ama
320.15 ile bitenlerden bazılarını kendi içinde kategorize etmem gerekiyor.

Bunu nasıl yapabilirim.

Vba öğrenmek isteyen bir kişi nasıl yol izlemeli.

Normalde yaptıgım,

1-d,e,f sutunlarını sil
2-d sutununa gelen 0 bakiye veren satırları sil
3-320.15.xxx 320.15.yyy 320.15.zzz olanları en alt satırlara yaz ve kendi içinde topla, bu toplamı da en yukarıda toplam borca ekleyerek toplam al.

Bunun gibi, kes, sil, yapıştır gibi işlemleri nasıl yapabilirim. Nereden başlamalıyım.

Verilerin tamamını görürsek daha net bir cevabı olabilir ama verilerin belli bir standardı varsa makroya gerek olmayabilir. SUMIFS (ÇOKETOPLA) ile birden fazla kritere göre veri toplanabilir. O verinin içinden de parça alınacak. Örneğin SUMIFS içindeki kriterlere LEFT(A1;6)="320.15" yazarsan başında 320.15 olan satırları toplar. İkinci kriter için de RIGHT(LEFT(A1;10);3)="xxx" yazarsan bu da 320.15.xxx verisindeki xxx'i alır.

VBA ile yapınca da benzer mantık olacak zaten. O yüzden tablo değişikliğinde otomatik güncellendiği için formül kullanman daha mantıklı.
  • himmet dayi  (16.05.22 17:17:11)
Bir sutunda 320. 15 şeklinde 6 haneyi al. Pivotta bu kırılımı kullanırsın.
Vba ile sql den Excel e veri çekebilirsin. Satır satır dönerken formul yazabilirsin VS.
Çok geniş bir konu, örnek paylaşsan daha kullanışlı bilgiler gelebilir.
  • neymis  (16.05.22 17:37:39)
En kısa zamanda örneginin nasıl olması gerektiginin görüntüsünü ekleyecegim.

Teşekkür ederim.
  • liberal  (16.05.22 18:10:39)