[]

Sigara bırakma olayı

Merhaba. Tam olarak 1 aydır sigara içmiyorum.O alışkanlık döngülerini de kırdığımı zannediyorum.Özlediğim bir sigara falan yok. Sigaranın kötü bir şey olduğuna inanıyorum, kötü olanın nikotin bağımlılığı olduğu yöntemiyle bıraktım diyebiliriz.
Ama bu sürece gelene kadar nikotinli şekerlerden kullandım ve dün itibariyle onları da bırakmaya çalışıyorum. 24 saate yaklaşıyorum ve panik geliyor. Sinir bozukluğu olacak, ne yapacağımı bilemeyeceğim gibi… Önce normal şeker aldım, maalesef tadı nikotinlilere benzemiyor ve onun kadar çok uzun sürmüyor emilmesi.
Geçen buraya yazdığımda bir kaç tavsiye yardımcı olmuştu. Nasıl dayanayım acaba? Sinirlerim bozulacak diye çok korkuyorum.


 
Tamamen psikolojik. Yani tamamen demeyelim de cogunlukla. Sen o sekerin seni rahatlattigina sartlamissin kendini


  • floydian  (14.05.22 12:01:48) 
Biraz kısır döngü bir durum olmuş, şekeri bırakmak için stres yapıyorsun, yarattığın stres nikotinli şeker alımını tetikliyor.

Zaten yeni bırakmışsın sigarayı hemen kendine bu şekilde bir stres yükleme yavaş yavaş nikotinli şekeri de bırakırsın. Kendine bir zaman-günlük alım hedefi koy ona göre davran.
  • catamenia  (14.05.22 12:43:05) 
Tüketimi 'günde 3 paket'e çıkardığımı farkettiğim gün (Cuma akşamıydı) 'Şu andan itibaren sigarayı bıraktım' dedim. Eve gidip yattım. İki gün yataktan çıkmadım. Üşüdüğümü hissedip titriyordum. Halbuki o kadar soğuk değildi.
Pazartesi günü gayet şen şakrak işe gittim.
Hiç sigaranın eksikliğini hissetmeden yıllar geçti.
Her şey kafanda.
Nikotinle falan ilgili bir sorunun yok.
Başka şeyler düşün. Şekerle falan uğraşma.
Rahat ol.
  • Mirket  (14.05.22 12:47:55) 
Alışkanlık döngüsünü kırdıysan sorun yok. Nikotinli şekerlerin belli bir kullanma yöntemi vardır ona sadık kalın. Nikotin krizi illaki olacak ama atlatması zor değil. Şeker yerine bant tavsiye ederim en azından kriz olmaz sürekli şeker yiyeyim demezsiniz. Azalta azalta bırakırsınız. Nikotin krizini kolay atlatırsınız merak etmeyin. Kısa sürede geçiyor.


  • bayc  (14.05.22 13:46:21) 
Valla ictigin her sigara bir sonraki birakma denememi daha da zorlastiracaktir. Sigarayi biraktim diyebilmek icin tek firt cekmeden 1 yil gecmesi gerekiyor. 1 yil boyunca krizler gelip gider ve sen surekli o dumani icine cekmek icin bahane uretmeye calisirsin. Ilk 1 yil o bahanelere inanman, kendini kandirman cok daha kolay olur.
Sigarayi birakmak mukemmel bisey. Esaretti kirip ozgurluge kavusmak gibi. E bunu basarmak kolay degil. Herkes yapamaz. Ilk once cesaret ister sonra mucadeleye devam edebilme, vazgecmeme gucu ister. Sizinki sadece cesaret piriltisi su an icin. Daha en azindan 11 ay mucadele etmeniz gerekiyor. Insallah 1 gun ben de birakirim. Bir cok defa denedim, her defasinda yenildim. Ama ne olursa olsun basaracagim. Basardigim gun de zaferi Monte Cristo No:1 icerek kutalayacagim.

  • Kirmizibavul  (14.05.22 14:58:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.