Ev kredisi hakkında sorular

1. Kamu bankalarından en fazla kaç liraya kadar kredi çekebilirim? Bildiğim kadarıyla Vakıfbank'ın 1,5 milyon ama verirken oldukça zorluyor. Banka çalışanı arkadaşlarım da aylık ödemem net gelirimin yarısını aşmıyor dahi olsa 1 milyonun çok üstünde alamayacağımı söylediler. O halde millet bu 30-40 milyonluk evleri kredisiz, trink para mı alıyor hep?

2. Verilecek maksimum kredi hesabı yapılırken bankaya bordromu vereceğim, net maaşımın yarısı neyse ona göre bir kredi hakkı tanıyacaklar diye düşünüyorum. Hesap net maaş mı, brüt maaş mı üzerinden yapılıyor? Maaşın dışında aldığım senelik primleri ve diğer yan gelirleri de toplama dahil edip daha yüksek miktarda kredi alma imkanım olabiliyor mu? Amacım minimum peşinat, maksimum kredi ile ev almak olduğundan bu soru önemli.

3. Ev alırken yakınımla bordro birleştirebilir miyim? Bildiğim kadarıyla ikametinin aynı yerde olduğu birinci derece yakınlarınla ortak kredi çekebiliyorsun. Örneğin amacım 5 milyonluk bir ev almak olsa, ben "İlk evim Konut Finansman Paketi" ile bunun 2 milyonunu çeksem ve yakınım da 1 milyonunu standart kredi paketi ile alabilir mi?

4. Bir evin güncel ekspertiz değerini nasıl öğrenebilirim? Sahibinden'de 5 milyon gözüken ev, ekspertiz incelemesi sonucu 2 milyondan sayılabilir mi?

1- Bilmiyorum
2- Elinize geçen net paraya bakarlar. Primleri de dahil ederler sanırım. Başka bir geliriniz varsa onu da eklerler hesaplamada.
3- "Ortak Kredi" ve "İlk Evim Konut Finansman Paketi" farklı ürünler olduğu için büyük ihtimalle birleştiremezler. Banka isteyince her şeyi kılıfına uydurur ama bu biraz zor göründü bana.
4- Ekspertiz gitmeden öğrenemezsiniz. Zaten onun gitme amacı bu. Aynı binada benzer bir ev için ekspertiz değerini öğrenirseniz fikir verir size. 5 milyonluk ev ekspertizde 2 milyon çıkabilir tabi. Düşük bir ihtimal, ama mümkün. Kafadan uydur desen 5 milyonluk ev ekspertizde 3 milyon çıkar derim..
  • michael_knight  (14.05.22 14:49:59)