Ev finansman

850 nakit var. Ev 1170 tl.

Emlakci komisyonu olmayacak.

Ziraatten 1.20'den 10 yillik kredi cekecegim. Sizce olabildigince kredi cekmek mantikli mi?

Maaşın ve enflasyon karşısında erimeyecegi garantiyse krediyi uzatmak mantıklı.
Fakat yine de bu her ay kredi ödemenin psikolojik etkisini yok saymaya yeter mi onu siz bilirsiniz

  • kisa  (08.05.22 20:57:47)
Ben olsam max kredi kullanırım. Enflasyonun tuik'te bile senelik hesabi belliyken 1,2 alabiliyorsanız kendi paranızı kullanmayın bankanın parasını alın.

  • karacigerim vur kadehlere  (08.05.22 21:06:19)
gelirin yeterliyse max kredi çekmek mantıklı tabii. ama tüm maaşını krediye gömüp hazır paradan yiyeceksen o insan psikolojisini biraz etkileyen bir şey bence de.

  • roket adam  (08.05.22 21:13:40)
maksimum kredi kullanın tabii. delirdiniz mi? bedava para dağıtıyo bankalar. paranızı da değerlendirin bi şekilde.

  • ehti  (08.05.22 21:40:58)
hocam şöyle bir durum var. kredide banka tarafında sorun yaşamazsın. Ama satıcı ve tapu dairesi tarafında sorunlar oluşuyor.

Birincisi satiş sırasında tapu dairesinde satiş miktarını soruyorlar. En az banka kredisinden 5.000 TL fazla söylemen gerekiyor ki maliye ile sorun yaşama. Öyle olunca tapu harcı %4 biraz şişiyor havaya devlete haraç vermiş gibi oluyorsun.

Diğer taraftan mülk sahibi o kadar fazla satış göstermene engel oluyor çünkü ona vergi cikiyor.

Sonuç olarak bu soruyu sormandaki sebepi çok iyi anlıyorum cebindeki parayı mütayite vermekten se faize dolarak koyup hiç değilse kredinin faydalarından faydalanmak ama olay sende bitmimiyor.
  • paudi  (09.05.22 09:14:21)
Mesela 850 kredi 370 nakit konuşursak.

34k direk tapu harcı çıkıyor.
Döner sermayede 2k civarı

Toplam 36.000 TL

Ama 370 kredi 850 Nakit Konuşursak

14.8k tapu harcı
Döner Sermaye 0.6k civarı

Toplam 15.400 TL

Arada 20.600 TL fark var. Sadece bu hareketle nakit çıkıyor elinizden.
  • paudi  (09.05.22 09:17:51)
Geliriniz enflasyona uygun artacaksa cok kredi cekmek isinize gelebilir.

  • cleric  (09.05.22 17:14:17)