Gözlük camlarının ve lens numarasının farkı kaç olmalı?

Şuan gözlük camlarımın numarası lens numaramdan 0.5 daha düşük ama gözlükle asla rahat göremiyorum. Daha doğrusu hiçbir şey göremiyorum, gözlük camlarının numarasını kontrol bile ettirdim. Gözlerim 6.5 miyop, lens için 6.5, gözlük camları için 6 numara belirlenmişti. Astigmat yok. Bu sorunu gittiğim göz doktoruna anlattım, "Görememen normal gözlük camları 6 numara" dedi.

Gözlük camlarının ve lens numarasının farkı kaç olmalı?

Aynı durumdayız :) Benim de miyop ve 0.5 daha düşük lensler, gözlük 4.5 ve gözlüklü ben de asla rahat edemiyorum. Taktigimda ayağımı boşluğa atiyormusum gibi geliyor. Bu sebeple göz doktoruyla anlaştık 0.25 yaptı farkı :D Şimdi gözlük taktigimda daha rahat ediyorum ama yine de lensle o boşluğa basıyor hissini yaşamıyorum. Default 0.5 mi veriyolardir nedir anlamadım:D

  • e mice  (04.05.22 14:41:58)
gözüm 4.5 numara miyop. gözlüğüm de lensim de 4.5 numara. hiç sıkıntı yaşamıyorum, neden farklı olsunlar ki?

  • Barki  (04.05.22 15:44:57)
bi dakika, lens numarası gözlük numarasından daha yüksek değil, daha düşük olur.

sebebi de, lensi doğrudan göz yuvarlağının üstüne yapıştırıyor olmak, ama gözlükle göz arasında bir mesafe bulunması.

benim gözlüğüm -4,75 ve -5,25. lenslerim ise bundan 0,25 daha düşük, -4,50 ve -5,00.

gözlükle de lensle de çok rahatım.
  • kibritsuyu  (04.05.22 22:34:25)
Doktor muayenesinde gözlük için ayrı lens için ayrı ölçüm yaptırın. Lens numaranız gözlükten daha düşük çıkar.

  • cr  (04.05.22 23:31:19)
ben de yakin zamanda kontrole gitttim, gozluklerden 0.25 numara eksik yazmis lensleri

  • neverletyougodown  (05.05.22 13:30:29)