elektro gitar hakkında bir soru

merhaba arkadaşlar.
teşvikiyede bir mağazadan yeni bir elektro gitar alacağım. aldıktan sonra bir luthiere götürüp ayar yaptırmak istiyorum. semt farketmeksizin (kadıköy civarı iyi olur) bir luthier tavsiyeniz varsa alırım.

asıl sorum şu ki, bu elektro gitarı aldıktan sonra çok uzak bir şehire kargolayacağım. malum kargoda kutu hoplayıp zıplayacak, atıp tutacaklar. boşuna mı ayar yaptırmış olurum?

cosmicstring +1

hoplama zıplama, farklı şehirdeki hava sıcaklağı, nem vb. bunların hepsi sap ayarını etkileyecek etkenler. gittiği yerde yapılsa daha iyi olur sanki.

gittiği yerde luthier veya kendi yapma imkanı yok diyorsanız, yaptırmak mantıklı olabilir.
  • alembic  (04.05.22 10:42:35 ~ 10:43:41)
ben kendim götürdüğüm enstrumana sap ayarı vb yaptırıp, çorludan istanbula elimde taşıyarak getirdiğimde bile bozuluyor.

aslında bozulma değil, sap ayarı falan öyle anında yapılabilen bişey değil, thrust rod vidasını 90 derece yani çeyrek tur çevirip en azından yarım saat beklemeniz lazım etkisini göstermesi için.

hal böyle olunca da luthierlerin çoğu uğraşmayıp cart cart 2 dakkada ayarlayıp veriyor, hiç bişey yapmasanız 3 saat beklese bile ayar sonra etki edeceğinden net sonuç almanız zor.

ayrıca seri üretim düşük fiyatlı gitarların( amerikan fender, gibson'un üst modelleri, suhr , prs gibi çok üst düzeyler hariç) çoğu, imal edilip ülkeye geldikten sonra sap veya klavyede şekil değişikliği gibi ufak sorunlar çıkartabiliyor.

klavyede şekil değişikliği olan çok gitarım oldu, frezelenerek düzeliyor veya sap ayarı ile kullanılacak gibi oluyor da yine de aklınız da olsun.
  • killerbee  (05.05.22 19:59:40 ~ 20:00:50)