[]

şu ana kadar evren'in yüzde kaç'ını gözlemleyebildik?

haklı olarak farklı tahminler var ama, nedir bu işin aslı?
 
Bir şeyin yüzdesinden bahsetmek için başta sabit bir değer olması gerekiyor.
diğer yandan evrenin sürekli olarak genişlemesi ve bu genişlemeye bağlı hızı söz konusu. Neresinden bakarsak bakalım gözlemlenen oran çok gerilerde kalıyor gibi.

  • Erva  (30.04.22 21:31:36) 
Yüzde 4 denmiş. Evrenin ne kadar büyük olduğunu bilmediğimiz için bu işin aslı yok. Gerçek değer yüzde 0,001 de olabilir.


  • dissendium  (30.04.22 21:35:05) 
Gözlemleyebildigimiz astronomik cisimler (gezegenler, uydular, yildizlar, galaksiler, asteroitler, nebulalar vs.) evrenin %4'unu olusturuyormus. Bunlar normal madde olarak geciyor. Geri kalan %96'si goremedigimiz, tespit edemedigimiz veya idrak edemedigimiz seylerden olusuyor. Bu esrarengiz seylere karanlik madde ve karanlik enerji deniyor. Yaklasik olarak evrenin %68'i karanlik enerji, %27'si de karanlik madde imis.

Gözlemlenebilir evrenin logaritmik temsili:
upload.wikimedia.org

Uzaklik olaraksa, tespit edebildigimiz en uzak yer, yaklasik 13 milyar isik yili onceki halini gordugumuz bazi galaksiler imis. Nasa'nin sitesinde ayrintilari yaziyor:
imagine.gsfc.nasa.gov

Edit: Su anda, GN-z11 bilinen en uzak galaksiymis. 13.4 milyar yil onceki halini gozlemliyormusuz, big bang'den sadece 400 milyon yil sonra. Gercek uzakligi ise 32 milyar isik yili (evren genisledigi icin).
www.nasa.gov

Edit2: Bu cevabim, yaklasik 8 yil sonra eksi sozluk'e entry girdirtti. insanliga faydamiz olsun:
eksisozluk.com
  • ermanen  (30.04.22 23:32:40 ~ 01.05.22 00:50:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.