netflix ne yapmaya çalışıyor?

bir anadolu şehrinde, devlet hastanesinin iki kişilik odasında refakatçiyim. yan tarafımda muhafazakar bir anadolu beyi ve hanımı kalıyorlar. ben de tam onların görebileceği yerdeki masaya bilgisayarımı açtım çalışıyorum. arkada da netflix açayım dedim. profilime tıklar tıklamaz ekranda koskoca çıkan görüntü bu: imgur.com

lan tamam benim için sakıncası yok. yeri geliyor en hard ayıpçı film bile izliyorum, şunu gördüm diye abdestim kaçmıyor, ahlak dersi niyetinde değilim. ama bunun amacı nedir şimdi? telefonu 15 yıldır duymadığım monofonik nokia tune şeklinde çalan ve ekranıma doğru yatan adamın önünde, ben netflix sitesini açar açmaz ekranımda şunu görmesiyle gözünde bornocu odamızda neler izliyor durumuna düşmek zorunda mıyım lan ben? niye şu görüntüyü ilk açtığın ekrana koyarsın ki? milliyet.com.tr misin sen düdüşen çift görseliyle adam etkilemeye çalışıyorsun? ne gerek var ki buna? vay sevişgenli film gelmiş dememizi mi bekliyorsun?

Cinselliğin izlenmeyi artırma amaçlı bilerek göze sokulduğunu düşünüyorum. Netflix değil sadece. Türk dizileri de böyle. Ne zaman televizyona baksam mutlaka üstü çıplak birini görüyorum.

  • dissendium  (29.04.22 23:56:16)
Abi yoğun cinsel içerik barındıran bi yapım gelmişse verebilir bu uyarıyı, bugünlerde de 365 filminin devamı geldi işte onu da ana sayfadan veriyorlar, o nedenle uyarı vermiş 18'den büyük müsün değil misin diye, onu da paylaşımlı falan kullanılıyor diye soruyordur belki bilemedim.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (30.04.22 00:14:59 ~ 00:16:15)
sanki milletin gözü önünde cinsel ilişkiye girmiş gibi anlatıyorsun. netflix umuma açık bir platform. 18 yaş üstü içerikler var evet ama bir tanıtım resminden tetikleniyorlarsa problem sizde değil.

  • paintov  (30.04.22 03:41:54)
Ortada +18 bir görüntü bile yok ki? Yan taraftaki muhafazakar anadolu beyi ve hanımı size oto sansür yaptıracak kadar baskı oluşturabilmiş üzerinizde.

Çok değil 5-10 yıl öncesine kadar kral tv falan gibi her yerde açık genel müzik kanallarında daha çarpıcı sahneler görmek mümkündü.

Toplumun geneli dini muhafazakar diye herkesin ve her platformun dini muhafazakar olacak diye bir şartı yok. Muhafazakar anadolu beyi ve hanımının yanında netflix açma tercihinde bulunurken bunun ortama uygun olup olmayabileceğini siz de düşünebilirsiniz.

Ancak bir film izleme platformu ve porno siteyi aynı etkide değerlendiriyorsanız bu düşünceniz normal değil.
  • akhenaten  (30.04.22 06:21:39)
abiler umuma açık platform olabilir de ana sayfasına da 18+ olmasa bile çıplak bir şekilde sevişen çift görseli koymazsın.

çok tatlı bi teyze ve amca, baskı falan oluşturdukları yok ama ben utanıyorum olum anlamak zor mu? oğlumla açıyorum, sevişmeli görüntü umuma açık yerde açıyorum sevişmeli görüntü. netflix nedir bilmeyen insanların ayıp bir şey zannetmesinden utanıyorum lan, henüz cinsel eğitim vermediğim ergenliğin kenarına yaklaşan 10 yaşındaki oğlumun dudak dudağa duran çıplak çift görmesini istemiyorum. bunun nesi anormal? "netflix'te nasıl böyle içerikler olabilirrr rezaleett!!" demişim gibi cevap veriyorsunuz.bu filmin daha normal bir görseli yok mu, onu koy. illa izletmek için sevişmeli görsele mi tıklatmaya çalışıyorsun?

eskiden gazeteler de "iç çamaşırlı güzel" resimlerini ön sayfaya değil, arka sayfaya koyardı mesela (amacı başka olan gazeteler hariç). gazetecide rafta direkt görmezdin, alıp açınca görürdün.

gayet ortama uygun kemal sunal filmi açıcam, ama onu açacağım yere gelene kadar ekranda kocaman sevişmeli görsel niye gözüksün yahu? bu gözükmesin diye çocuk profili mi açayım kendime?
  • kibritsuyu  (30.04.22 07:28:39)
Benim yalnızca sitkom izlediğim hesapta da bu görüntüyle karşılaştım. Biraz can sikici evet. Ama aslinda normal bir sey. Reklamini yapiyor yeni iceriginin.

Onlar da alissinlar boyle icerikler gormeye bence. Öpüşmeleri, çıplaklığı, alkolü vs ahlak bahanesiyle ekranlardan kaldırdılar. Aslında bu görüntüler normal görüntüler. Utanmaya sıkılmaya gerek de yok. Onlarında normallestirmesi için maruz kalmaları lazım biraz. O maruziyeti yaratmışsın işte.
  • zimbirik  (30.04.22 08:59:17)
Bir de toz kondurmazlar. Mesela internet reklamları müstehcen de ne pornoculuğun kalır ne internet geçmişin. Herkes o ekranı normal kabul etse, daha müstehcenini bulup koyarlar ve ne var ya derler. Bazılarının doğası böyle kaşıma üzerine.

  • osssy  (30.04.22 09:54:15)
Benim profilimde açınca sadece uzay temalı filmlerin posteri çıkıyor, eşimin profilinde komedi filmlerin posterleri ön planda oluyor oğlumun profilinde animasyonların posterleri, siz ne tür filmler izliyorsanız önerdiği de onlar oluyor haliyle :)

Sözüm meclisten dışarı tabi belki sizde bir hata olmuştur.
  • solo  (30.04.22 11:19:13)
bu fotoğrafta hiçbir problem göremedim. yanımda babaannem bile olsa çekinmezdim. netflix haber kanalı değil ki tabii ki filmlerden görseller paylaşabilir. bunların cinsellik ima edenleri de tıklanmak için gayet kabul edilebilir. çıplaklık yok sonuçta.

20 yıl önce kırmızı noktalı filmler/şovlar oynuyordu en popüler kanallarda. toplumun bu kadar değişmesi garip.
  • bohr atom modeli  (30.04.22 14:00:34 ~ 14:01:47)
Ben seni hakli buldum, satis artirmak icin yapiyorlar.

Benzer fotoyu soru olarak acsam silinirdi +18 diye. Bura icin bile fazla erotik
  • divit  (30.04.22 15:23:38)
Ogrencilerim sinavda netflixteki bir seyin analizini yapacakti, uzun uzun anlatmayayim. Benim netflix hesabima girdim (netflixi sadece gilmore girls izlemek icin kullaniyorum) ve siniftaki dev ekranda bu goruntu cikti. Cocuklarin yasi buyuktu ve gulduk gectik ama ben de birkac saniye “bu ne yahu?” dedim.

  • sopiro  (30.04.22 16:23:34)
Filmlerde 1.sıradaymış. Herkes bunu izlediği için başkalarına da gösteriyor işte.

Sakıncası vardır yoktur aşamasını geçtik. Örneğin geçenlerde "herkese çıkan Penti reklamı" muhabbeti vardı. Cidden olmadık yerde penti reklamı çıkıyordu. Millet bu tür şeylere alışacak ve "sen girmişsindir ondan sana bunu gösteriyordur" mantığını da aşmalıyız artık. İlla öyle olmuyor. Geçen Aliexpress'te de bir olay vardı duyan duymuştur.
eksisozluk.com
  • nhk ni youkosu  (30.04.22 17:02:21)