[]

Şaraplardan hangisine öncelik vereyim?

Elimde en eskisi bir yıl önce alınmış üç şarap var.

1. Chamlija Nev-i Şahsına Münhasır (2018)
2. Urla Vourla (2019)
3. 7 Bilgeler - Pythagoras (2020)

Hepsi de ev ortamında (elbise dolabında yatık ve güneş görmeden) saklandılar.

Ömürlerinin çok olmayacağını (yıllandırılmayacağını) biliyorum ama önce en eskisini mi aradan çıkarayım ne dersiniz?

 
1 yil kritik bir süre. 6 aydan uzun süre ev ortaminda, 15 dereceden yuksek sicaklikta sarap saklamak onerilmez. Nem ve sicaklik evin icinde degisir, bunu onlemek imkansiz. Bu degisiklikler sarap icin stres demek oluyor. Iyi yillanmiyor.

Yerinizde olsam simdiden buzdolabina alir ve bir iki hafta icinde iki siseyi de bitirirdim.

Ikinci sorunun cevabi biraz karisik. Chamlija 2018 vintageli sarabi gecen sene piyasaya surmus olabilir, bazi üreticiler saraplarini bir süre yillandirip, icime hazir sekilde piyasaya sürerler. Rioja´da 10 yillik sarabi, yeni piyasaya veren üreticiler bile var. Bunun disinda da tonlarca etmen var. Sarabin yapilisi ile ilgili (oksidasyon, fici gormüs olmasi, hijyen vs. vs...). Bu sürecleri, iki sarap ozelinde, takip etmedim, bilmiyorum.

Saraplarda sizi rahatsiz eden bir ozellik varsa, biraz soguk (13-14 derecelerde) icin. Soguk maskeliyor aromayi. Bozulmus da olabilirler ama ümit var diyorum ben.
  • buf-e kür  (25.05.22 21:38:38 ~ 21:46:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.