Vasi ile engelli araç alımı işlerine bakan avukat nasıl bulunabilir?

Bir kaç avukat bulduk sordum, ben o alana bakmıyorum dedi.

Nereden bulabilirim memlekette onunla ilgilenen. Bir havuz falan var mı sorgulatabileceğim?

Bildiğim kadarıyla sorgulama yapabileceğiniz bir havuz yok...

Yapmak istediğiniz şeyi tam olarak yazarsanız, buradan da yönlendirenler olabilir. Kısıtlıya ait parayla kısıtlının işlerinde kullanmak için bir araç almak mı istiyorsunuz? Bunun için vesayet kararını veren mahkemeye bir dilekçe ile başvurarak izin almanız gerekiyor, görece kolay bir iş...
  • arpaci kumrusu  (29.04.22 10:18:21)
Raporlu olan babaannem. Babam vasi atandı memleketteki mahkemede dönüyor bu işler.

Biz de geçen sene vasi işlemlerinin yapıldığı mahkemeye ek karar çıkartmak üzere başvurduk. İşte hastamızın %96 raporu var, aracı vasisi olarak ben alıp kullanacağım falan diye.

Fakat bizim ildeki doktorlar da, polisler de, mahkemedeki hakimlerde de ellerinden geldiğince vermemeye çalışıyorlar. Polis yarım saat babamı mı sıkıştırmış, doktorlar 2 kere %80 rapor vermiş. Başka ile gittik de %96 aldık falan. Hakime kaç kere itiraz yazdık, bana mısın demedi. Neymiş, polis raporu olumsuzmuş. Polis demiş ki hastaneye yakınsınız zaten tutar kolundan götürürsünüz, üzerinizde araç da gözüküyor, ne yapacaksınız başka aracı falan demiş babama. Köyde yaşıyoruz aslında, yüksek bir araç gerekiyor dese de, bu aracı oğlum alacak evlenecek falan dese niye oğlun kendi araba alamıyor mu demiş gitmiş raporda yeni araç alınması bizce uygun değildir falan demiş. Başka alanlarla konuşuyorum türkiye geneli, bizim başımıza hiç böyle şeyler gelmedi diyor. Neyseki aracı ben üstüme aldım, ikameti de il merkezden köye aldırdık. Bakalım bu sefer ne bahane bulacaklar. Üzerinden 1 sene geçti, umarım eski dosyaları bahane göstermezler.

Biz de şeyi merak ediyoruz, ya avukat sokalım araya belki bir faydası olur? Ya da normalde ikamet il merkezindeyken ile başvurmuştuk ama şimdi ikameti köye aldırdılar, acaba ilçedeki mahkemeye mi başvursa da, ildekilerle hiç uğraşmasak mı?

Ama şey hatırlıyorum işte, bu vasi dosyası falan neredeyse onun üzerinden ek karar çıkarılması için illa aynı mahkemede aynı dosyaya dilekçe yazmak gerekiyormuş sanırım
  • ananiyimioguz  (29.04.22 10:29:56 ~ 10:34:06)
Mahkemenin tutumu ilginçmiş gerçekten, genelde çok zorluk çıkarmıyolar böyle durumlarda ancak sizin durumunuzda adreste kullanıma hazır bir aracın olması asıl problem olmuş gibi. Şimdi babanız adına kayıtlı araç olmaması biraz daha kolaylaştırmalı işleri. Araç sizin adınıza kayıtlı, siz de mümkünse ikametgahınızı kısıtlı ve vasiden başka bir yere taşıyın, yine "hali hazırda evde araç mevcut" deme şansları kalmasın. Bu tür kararlar genelde hakimin yorumuna bırakıldığı için bazen böyle şeyler olabiliyor... En kötü ihtimalle hakimin tayini çıktıktan sonra yeni hakime tekrar başvurabilirsiniz, ama yeni hakim de aynı dosyadan karar vereceği için önceki başvuruları, raporları, ret gerekçelerini vs görmüş olacak...

Başvuruyu vesayeti veren mahkemeye başvurarak yapıyorsunuz, o doğru. İkametgahınız değiştiği için vesayet dosyasını ilçe adliyesine nakil ettirebilir misiniz diye baktım ama bir şey bulamadım, o konuda emin olamadım. Dosya nakil oluyorsa bile yine eski dosya gelecek farklı hakimin önüne, önceki başvurular, raporlar, ret gerekçeleri de içinde olacak...

Avukatın bu noktada şapkadan tavşan çıkarma ihtimali düşük geliyor bana ama en nihayetinde karar hakimin insiyatifinde, onu ikna edebilmek önemli bu noktada...

Bana sorarsanız bir avukat bulamazsanız siz yeni koşulları güzel bir şekilde açıklayarak yeniden başvuruda bulunun, hakim yeniden talebinizi ret ederse bu defa ek karara itiraz ederek Asliye Hukuk Mahkemesi hakimine durumu açıklamaya, onu ikna etmeye çalışın...
  • arpaci kumrusu  (29.04.22 11:00:18)