windows 11'e geç/geçme

ne dersiniz?

edit: nedenini de söylerseniz süper olur tabii.

kendim doğrudan kullanmadım. ofisten iki kişi geçti, ikisi de pişman oldu.

  • co2s2  (28.04.22 17:23:20)
Fark yok.

  • baba553  (28.04.22 17:33:04)
Geçmeyin. Son kullanıcı açısından yeni işletim sistemi demek, her yeni versiyonda numaranın artması ve yapılan reklamlardır.
önceki malum Windows 10'du.
ayrıca kullanıcı verilerini karşıya ileten sürüden uygulamalar hizmetler(!) de söz konusu.
Win 10 daki telemetri uygulaması bunlardan biridir.
yeni işletim sistemlerinin içeriğinden haberi olan pek yok. Sadece standart bir kaç uygulama ve bize hitap eden arabirim için kullandığımız temalara takılmışız.

Dikkat edin normal kullanıcın doğrudan işletim sistemiyle bir ilgisi yoktur.
İşletim sistemiyle ilgili olan, kullandığımız uygulamalardır. Uygulamanın var olması ve etkinlik göstermesi için bu sistem gereklidir.
Öyleyse şimdiki kullandığımız uygulamalarda bir sorun yoksa yeni versiyon haliyle gereksizdir.

Doğrusu kendim, sistemi upgrade yapacak olsam bile bazı özelleştirmeler muhakkak yaparım.

Ayrıca bazı uygulamalar bile çalıştırıldığında internete bağlanırlar bizden habersiz.

Üstte saydıklarımızdan ayrı olarak elimizdeki telefonlar da bunlardan
pek farklı değildir.
  • Erva  (28.04.22 17:47:48)
son kullaniciyi pek etkileyecek bir soru degil bu
mesela server 2016 mi server 2022 mi desen eyvallah
tavsiyem en az yarim sene bekle oyle gec. microsoft'un adetidir bu urun cikardiktan 8-9 ay sonra duzgun hale getiriyor (server surumleri icin ozellikle)
  • nibba  (28.04.22 18:13:10)
Niye etkilemesin ki? Ux acisindan soruyorum sadece. O da ui ile ilgili zaten veya bazi ozellikler ile.

  • floydian  (28.04.22 18:16:54)
Bence geçip bizzat kendi gözünle gör.
Taskbar'daki programa sürükle&bırak yapamıyorsun, sağ tıkla task manager'a giremiyorsun.
Start menünün altında nal gibi recommended alanı var.
Context menüde yılların kısayollarına ulaşmak için iki kez tıklaman gerekiyor.
Hıyar hıyar işler.
Hadi context'i registeryden hallettin, start menüyü de 3. partiyle çözdün, ki bence saçmalık. Diğerleri için çözüm yoktu ben baktığımda. Bir esprisi yok yani.
Günlük kullanımda bir artısını göremedim, aksine angarya yaratıyor.
  • wrench  (28.04.22 22:56:44)
valla benim için aşırı rahat oldu. kendine göre özelleştirmeler yapıp elin alışana kadar kullanırsan eminim ki memnun kalırsın. hala w10 alışkanlıkları var tabi bazen yabancı geliyor arayüzü vs ama kesinlikle daha pratik, ben o kadar pişman değilim açıkçası 2 ay civarı oldu geçeli o zamandan beri aktif bir şekilde kullanıyorum bilgisayardan. biraz da kişiden kişiye değişiyor yani.

  • lieuthy  (30.04.22 00:38:27)