Bir milyon TL ile hiç çalışmamak mümkün mü?

Şimdi ben yıllar önce bir ev aldım 200.000 TL ye ve o ev şu an 1.000.000 TL yapıyor.

Ben bu evi satıp parasını bankaya yatırsam 32 günlük 14.000 TL para veriyor.

Ben zaten 6000 TL maaş alıyorum. O zaman benim çalışmam mantıklı değil. Evi satayım, 4000 TL ile kiraya çıkayım 10.000 TL ile rahat rahat geçinirim ben.

Burada gözden kaçırdığım, atladığım bir durum mu var?

Abi o kadar mantiksiz ki aciklamaya bile useniyor insan.

Seneye o evin muhtemelen 2 milyon olacak onu kenara koy zaten.

Sen seneye yine faizden 14 alacaksin ama 1 kg bonfile belki bin tl olacak.
Sonraki sene faizin belki 15 olacak ama ete 2bin tl vericez.
En sonunda paran yok olacak.
  • divit  (27.04.22 10:36:51)
enflasyon bu hızda giderse o 1 milyona yarın evin üçte birini ancak alırsın. elindeki 10 bin lira da bugünün 3 bin lirası gibi olur.

sonra elinde 1/3 evle kalırsın, hazır evden de olmuş olursun.
  • bohr atom modeli  (27.04.22 10:37:51)
maaşın bi süre sonra 10 bini geçer. faiz sabit kalır 10 bin yetmemeye başlar. paran günden güne erir.

  • jelly bear  (27.04.22 10:38:02 ~ 10:48:04)
Abi sen hiç evinizi satıp faize yatırın diye bi tavsiye duydun mu bugüne kadar? Bence duymamışsındır ama ev al araba al bi şeyler al işte malın değerini korusun derler, bu sana bi fikir verebilir.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (27.04.22 10:39:22)
1.000.000TL bankada
14k*12= 168k bir yıl sonra kazandığın para

1 yıl sonunda
1.168.000TL olacak yani para

ama enflasyonun %100 olduğunu kabul edersek

bu paranın değeri
584.000 TL olacak.

yani mesela 1m tl'ye 100 altın alabiliyorken
1,168m tl'ye 50 altın alabileceksin
paran artmasına rağmen.

dolayısı ile enflasyondan daha fazla bir gelir elde etmen lazım.
  • duyurukullanıcısı  (27.04.22 10:46:25)
Bankaya yatırarak değil de ticaret, al-sat yaparak geçinebilir hatta başarabilirsen kat be kat katlayabilirsin. Çakal bir tip değilsen hiç bulaşma ama.

  • Evocati  (27.04.22 10:53:50)
Hiç uzatmadan, esnetmeden cevap vereyim, 3 yıl önce 7 bin TL'ye i9 işlemcili bir bilgisayar toplayabiliyordunuz (İşlemci+Anakart+Ram+SSD+Kasa+ PSU Hepsi dahil), bugün ise sadece i9 işlemcinin kendisi 9 bin TL, şimdi sen düşün bakalım geçinebilir misin geçinemez misin?

  • solo  (27.04.22 11:07:31)
Bir milyon TL ile hiç çalışmamak mümkün mü?

Evet.

Faizin tamamını yiyerek değil. Kırsala geçersin, tarla alırsın. Hayvan alırsın. İşçi tutarsın, ekilir, biçilir, sana bir şey kalır, onunla yaşarsın. Belki üstüne bile koyarsın.

Turistik bir yerde yer alırsın. Kamp yeri olarak kiralarsın, şezlong atılır para alırsın. Çalışmak istemezsen birini tutarsın.
  • gabe h coud  (27.04.22 11:10:44 ~ 11:12:12)
2010 yilinda is hayatina atildigimda hedefim 2M TL biriktirip 10-12 yilda emekli olmakti.

O donem yaptigim hesapta o parayi guvenli sayilabilecek (enflasyona yenilmeyen) yatirimlarda tutup, evlenmeden ve cocuk yapmadan kendime ait 1+1 evde tutumlu bir hayat surersem omrumun sonuna kadar yetecegini hesaplamistim. O sirada dolar 1.5TL idi.

Ordan hesapla.

Not: Milyon tane olay oldu, planlar hep darma duman oldu. Calismaya devam.
  • cleric  (27.04.22 11:20:26)
zaten kendin söylemişsin: "Şimdi ben yıllar önce bir ev aldım 200.000 TL ye ve o ev şu an 1.000.000 TL yapıyor."

bu ev şu an 1.000.000 TL yapıyorsa yıllar sonra 10.000.000 TL yapacak. ama faize koyduğun paranın anaparası sabit kalacak.
  • nickini degistiren yazar  (27.04.22 11:28:17)
Eski örnekten düşün, 200bin e ev almasaydın, faize koysaydın o zamanda da faizi senin işini görürdü. Faizini yerdin, 10 sene sonra elinde ne olurdu? Yani şimdi? 200bin. ve artık o 200bin in faizi sana yetmiyor :) Ev almışsın, şu an elinde ne var? 1 milyon.

O yüzden illa çalışmadan ev bir şekilde para getirsin istiyorsan, ben ne yapardım söyleyeyim.

O evi kiraya versen ne kadar eder? diyelim ki 4bin.

3-4 bin liraya kiraya çıkardım yakınlarda. Kendi evimi de 4bin e değil de 2+1 olduğunu düşünürsek, 3 oda şeklinde airbnb üzerinden oda oda kiralardım 15-25k arası bir getirisi olur ayda. Tabii burada şehir ve konum önemli.

Onun dışında başka mantıklı bir şey gelmedi aklıma. Dursun ev, kira ödemeyin. Çalışmaya ve yükselmeye devam. Eve kira ödememek de lüks zaten şu zamanda.
  • ananiyimioguz  (27.04.22 11:47:44 ~ 11:48:51)
faiz demek bedava para demek degil. faiz parani enflasyona karsi kismen koruma methodu. bir paranin faizini yemeye devam edersen bir sure sonra o para ayni kalsa bile degeri dusecektir. yani her sene o para en az enflasyon oraninda deger kaybedecektir. sadece 3 senelik deger kaybini dusununce bile ciddi bir kayip.

  • emrahday  (27.04.22 12:25:32 ~ 12:25:59)
dostum şöyle örneklendireyim sana daha iyi anlarsın.

hani sen 200 bin liraya ev almıştın ya. muhtemelen kredi ile aldın. almasan da öyle aldın diyelim.

naptın başladın taksit ödemeye. 200 binini de kredi çektin diyelim o dönemin 300 bin olarak geri ödeyeceksin. 10 yıl ödeme desen ayda 2500 lira yapar.

ilk yıllar 2500 lira iyi para. ödemekte zorlanıyorsun çünkü maaşın zaten 3 bin lira.
aradan yıllar geçti sen 6 bin lira maaş alıyorsun. 2500 lira ödemek artık daha kolay çünkü paranın değeri düştü. 2500 lira ile yapabileceğin şeyler çok azaldı. önceden sen onunla ev geçindirebilirdin, araba alabilirdin vs. vs. şimdi faturalara anca yetiyor belki.

heh şimdi tersini düşün onun. bu sefer bankaya sen kredi veriyorsun. diyorsun ki bu para sende dursun, sen de bana aylık 14 bin lira para ver. bu para sana ilk etapta wooow gibi gelecek. 2. 3. yılda artık bugünün 2500 lirası gibi olacak. (o kadar bile sürmez bu enflasyonda ama kafanda rahat canlansın diye söylüyorum)

normal bir ülkede faiz enflasyona yakın olduğundan yine bir derece uzun sürer paranın erimesi. türkiyede ise ömrü 1-2 sene maksimum. paranın erimesinden kasıt paranın sayısal olarak erimesi değil. değerinin erimesi.

böyle gidersek 14000 lira dediğin para asgari ücret olacak zaten çok uzak olmayan bir gelecekte. kiralar da 4000 lira değil 10 bin 15 bin lira olacak.

atladığın durum çok yani kısacası. buradaki arkadaşlardan sert cevaplar verenler olmuş ama onlara kızma haklılar :) ülkenin son 2 yılını görüp de bu soruyu sorman abes olmuş.
  • syozkn  (27.04.22 12:43:51)
Geçen bende benzeri bir soruyu sormuştum. Bir çok kişi sağ olsun detaylıca yazmıştı. Bakmak istersen diye link ekliyorum. www.eksiduyuru.com

  • skzr  (27.04.22 12:44:55)
Türkiyede yaşamasaydın evet mantıklıydı. ama zaten türkiyede yaşamasaydın bu kadar faiz de alamayacaktın. sakın! derim... hatta şöyle özetleyeyim, eğer 1milyonu 3-5 aydan fazla faizde tutar ve faizi de yersen o 1 milyon 5 ay sonra şu anki 1 mlyon alım gücünde olmayacaktır sayı olarak 1 milyon olsa bile.. kesinlikle yatırım yapmalısın bu kiraya verebileceğin 3-5000 getiren bir gayrimenkul olabilir, dövüz altın vb olabilir kur korumalı mevduat vb.. araştırmak gerek tüm bunları...

  • jeanluc  (27.04.22 16:33:54)