kiram %10 mu artacak?

kira sözleşmemde "kiracı kontrat bitiminde kira rayiç bedelini %10 oranında artışını şimdiden kabul ve taahhüt eder" maddesi var. ev kiram 2350 lira. kiraya yapılacak zam %10 mu olacak yani?

Rayiç bedel dediği başka bir şey. Yani oturduğunuz dairenin o günkü güncel kira fiyatı. %10 biraz saçma olmuş ama.

  • malheiros  (27.04.22 09:35:49)
madde çok saçma olmuş.
rayiç bedel dediği güncel piyasa değeridir. Güncel piyasa değerinden neden %10 daha fazla veresin ki?

bence hiç detaya girmeden 2.585 TL gönder. sonrasını oturur konuşursunuz.
  • teritori  (27.04.22 09:37:41)
kontratta ne yazdığının önemi yok, tüfe ne ise o.

Düzeltme: evet kontratta tüfeden düşük bir oran yazıyorsa geçerli, üstü ise geçersiz.
  • orient blue  (27.04.22 09:40:07 ~ 12:31:31)
Kontratta yazanın bir önemi yok +1
İsterseniz yüzde 100 artıralım yazılsın, tüfe ne çıkarsa onu göndermeniz gerekir.
Yine de yüzde 10 sizin lehinize. Bi deneyin şansınızı.
  • mg3929  (27.04.22 09:47:50)
kontratta yazanın önemi var.

sözleşmede özellikle bir oran belirtilmişse ve belirtilen oran tüfeyi geçmiyorsa zam da o oranda yapılabilir. belirtilen oran tüfenin üzerindeyse o zaman geçersiz olur.
  • hadsafhada  (27.04.22 10:00:22)
sözleşmede yazanın tabii ki ödemi var TBK der ki "Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir"
yani sözleşmede kira artışı düzenlemen kira yenileme dönemindeki tüfenin 12 aylık ortalamasının altında ise sözleşme uygulanır. eğer üstünde ise kanun maddesi uygulanır.

  • wendyangelamoiradarling  (27.04.22 10:02:11)
Yüzde 10

  • Mistyimage  (27.04.22 20:25:10)
%30 civarı olması gerekir.

  • seaman  (27.04.22 20:57:26)