[]

Astronotlar oksijeni nasıl depoluyorlar

Daha doğrusu astronotlar için hazırlanan uzay aracına, astronotun ihtiyacı olan oksijeni nasıl depoluyorlar? Mesela astronot uzayda bir sene kalacak, ihtiyacı olan oksijeni bir sene olarak hesap edip uzay aracına mı depoluyorlar? Uzay aracı için büyük bir yük oluşturmuyor mu?
 
Suyu elektroliz edip, çıkan oksijeni içeri basıyorlar.

İnsanlar soluduktan sonra çıkan karbon dioksit de elektrolizden gelen hidrojenle birleştirilip suya döndürülüyor geri.

İlla ki bi miktar kayıp oluyordur gerçi, onu da ara sıra dünyadan götürüyorlardır diye tahmin ediyorum.
  • plutongezegendegilmi  (25.04.22 22:52:31) 
Güzel soru, ben de merak edip araştırdım;

bilimgenc.tubitak.gov.tr
  • ananiyimioguz  (25.04.22 23:06:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.