Kiraya yapılacak zammın kiracıya önden bildirilmesi

Ağustosta senesi dolacak, açıklanan orana göre zam yapacağız ama bunu önden bildirmek gerekiyor mu if yes kaç ay önden nasıl bildirilmeli?

Böyle bir zorunluluk yok ama bildirmek faydalı olabilir. Belki çıkmak ister ve ona göre vaziyet alır.

  • seaman  (22.04.22 19:27:49)
yazılı şekilde bildirirseniz iyi olur. sms olur, mail olur. en temizi ihtarname :)

bildiğim kadarıyla kira başlangıç yıldönümünden önce, otuz gün içinde bildirmeniz gerekiyor.(1 ağustos'ta kiraya başlamışsa 1 temmuz - 1 agustos arası zam talebinizi iletmelisiniz)
  • tabudeviren  (22.04.22 21:22:54)
sözleşmede bildirilmesine gerek olmadan yasal oranda artış yapılır gibi bir madde yoksa kesinlikle bildirmek gerekir.

madde olsa bile hatırlatmak iyi olur.
  • nuisance  (22.04.22 21:34:43)
Aslında hiç gerek yok, çünkü zam oranını ne mal sahibi ne de kiracı belirliyor. Oran yasal oran zaten, günü gelince bu orandan zam olacağını bilmeli kiracı doğal olarak.

Ama yine de temmuz kirasını yolladıktan sonra, "önümüzdeki ay senemiz doluyor, yasal oranda zammını yapar yollarsınız" diye bir mesaj yollamakta fayda var.
  • John Bloor  (23.04.22 13:13:29)