Freelance iş kontratı, sigorta ve vergi

Bir şirkette işe başlama ihtimalim var. Henüz Türkiye'de ofisleri olmadığı için birkaç ay freelancer kontratı ile çalışacağım. Bu şekilde olunca sigortamı nasıl ödeyeceğim? Ayriyeten kazancımın vergisini nasıl ödeyeceğim?

Çok teşekkürler.

aynı durumda 5-6 ay çalıştım bir sorun yaşamadım. sonrasında firma türkiyede şirket kurdu sorun çözüldü.

vergi kısmını halletmek için şahıs şirketi kurup ilgili şirkete düzenli fatura kesmeniz gerekiyor. şahıs şirketi kurduktan sonra aylık cüzi bir miktara da muhasebeciyle anlaşabilirsiniz.
  • kutukcu  (22.04.22 18:13:15)
Resmi hali: Şahıs şirketi kurup fatura keserek.
Esnetilmiş hali: sizin yerinize fatura kesecek birisni bularak.
Riskli hali: para hesabınıza yatsın, yurtdışından gelen paraya belki birşey demezler, zaten sürekli değil diye durumu geçiştirerek.
Fazla iyimser hali: şirketin kurulması kesin ve kısa sonra kurulacaksa, sizin kuruluş tarihine kadar olan bütün ödemelerinizi güzel bir faiz ile işe başladığıızda prim olarak alarak. (Bunu hayatta yapmazdım sanırım.)
İnovatif hali: ilk aylarda paranızı kirpto para olarak alarak.

Zira bu dediğiniz başka bir seçenek olan gider pusulası ile halledilmesi zor bir durum. Zaten karşıda da gider pusulasını kesebilecek bir şirket de yok.
  • yeninesiltupcu  (22.04.22 18:17:36)
vergiden muaf yıllık kazanç sınırı olması lazım. 22bin civarıydı sanırım. birkaç ay çalışacağını düşünürsek ve senelik banka hesabına bu şekilde giren miktar bunu aşmaz ise şahıs şirketi filan kurmaya gerek yok. ama sigorta nasıl olur bilemiyorum. gss olacak ancak bir miktar gelir girişi de var. yine vergiden muaf kazançlarda sigorta nasıl ödenir diye araştırılmalı.

aksi halde evet şahıs şirketi, fatura kesme ve muhasebeci tutarak vergi beyanı ve ödemeleri. şirket kurulursa sigorta da kendi ödediğin bağkur.
  • belirsizlik  (22.04.22 18:19:01)