ehliyet yenileme

gözlük kullanıyorum, aile doktoruna göz doktoruna sevk ediyormuş galiba, devlete sevk etse bedavadan muayene olup rapor alabiliyor muyum? bir de bu raporla gözlük camımı da yenileyebilir miyim? zaten camları yenilemem lazım bu da aradan çıkar mı acaba diye düşündüm.

sosyal güvencen varsa (sgk ya da özel sağlık sigortası) sadece katkı payını ödersin (15 lira gibi bir şey). gözlükte de camı ödüyor mu bilmiyorum ama çerçevenin çok az bi kısmını ödüyor. camda da karşılasa da ufacık bir bölümünü karşılıyordu en son.

  • himmet dayi  (21.04.22 22:38:47)
özel var da limiti az kaldı göze harcamak istemiyorum. bu dediklerini ehliyet için almam gereken raporla yapabiliyor muyum? camı ödemesine gerek yok 3-5 kuruş bişey ödüyor devlet zaten. benim derdim habire rapora para vermemek :)

  • condom kurşunu  (21.04.22 22:40:53)
ben ehliyet için gözlük muayenesi olmadım. o yüzden bilmiyorum ama göz muayenesine gittikten sonra doktordan gözlük reçetesi istersen yazıverir. reçetenin bir olayı yok zaten yılda 1 kere çerçeve/cam desteği oluyor.

  • himmet dayi  (21.04.22 22:48:08)
Cam ve çerçeve ikisine 50-60 lira ödüyor devlet. Uğraştığına değmez. Aile hekiminden al sağlık raporunu. Gözlükle sürücü olabilir yazsın ama muhakkak. Ben geri dönmüştüm sırf bu yüzden. Yazmadığı için kabul etmediler değiştirirken.

Değiştirmek istersen gözlükleri de git adam akıllı bir göz hastanesinde muayeneni ol. Reçete ediyorlar zaten. 1000 liralık cam 800 liralık da çerçeve seçtim ben, 1750 ödeyip çıktım.
  • Arthur Dayne  (22.04.22 02:57:07)
aile hekimine gittiğinizde artık gözlük kullandığınız için aile hekimi bu raporu veremiyor. eskiden verebiliyordu. şu an sizi hastaneye sevk eder. devlet hastanesinde yer bulursanız bedava muayene olursunuz.

özel hastaneye giderseniz, bunu seçmek sizin elinizde, muayene + rapor parası isterler. iki sene önce 100+50 TL idi.
  • kablelvuku  (22.04.22 16:03:23 ~ 16:03:46)