Uykuya dalamama, gece erken saatte uyanma

Son bir iki aydır gece uykuya dalmakta zorluk yaşıyorum. Yorgun olsam da zor uyuyorum ve uyuduktan bir iki. Bazen üç saat sonra uyanıyorum zınk diye. Sonra bir iki saat uyuyamıyorum. Bu çok can sıkıcı bir hal almaya başladı benim için. Bununla ilgili görüşlerinizi önerilerinizi yazar mısınız

bir şeyler dinleyin. Benim için kesin çözüm olan öneriler:
radyo tiyatrosu dinleme (trtdinle uygulamasını öneriririm)
siyaset analiz programları dinleme
  • slymene  (21.04.22 09:28:56)
stress nedenlerini elersek
1-su an bir diyet yapiyorsaniz bu nedenle olabilir (ketojenik diyetin yan etkisi boyledir mesela)
2- magnezyum eksikligi de cok gorulen bir nedendir. doktora danisarak uygun magnezyum takviyesini alabilirsiniz.
  • cairo  (21.04.22 09:37:41)
tekrar uyanmak konusunun sebebini bulmak lazim o ayri. Cise kalkip tekrar uyuyamama falan degilse yani. Ama uyuyamama sebebi zihinse yani dusunceler birbirini kovaliyor ve o uyku aninin konsantrasyonuna ulasmakta problem varsa; meditasyon yapmanizi oneririm. Bunun disinda eger aksama yakin agir bir spor elementi varsa bunu elemenizi oneririm bir sure. Aksam yatmadan 1 saat once mumkun mertebe mavi isik yayan tv cep telefonu vs. ile iliskinizi azaltin ve 23'ten once yatakta olmayi hedefleyin.
Kahve kola vb. yogun cafein iceren icecekleri 18 den hatta 16 dan sonra tuketmeyin. Bunun disinda horlama yada uyku apnesi gibi uyku kalitesini etkileyen farkli problemler varsa o tabii doktor mudahalesi gerektirir, septum deviasyonu duzeltmek gibi yada bir uyku kliniginde test/tedavi yontemleri gibi.

  • wallcan  (21.04.22 09:41:32)
Bir şeyler dinlemeyi denedim beynimde atlayan koyunları saymayı denedim. Youtubeda ağzını şapırdatarak uuuttuğunu iddia eden biri var onu bile izledim.
Çaydan kahvedendir diye çay kahve içmedim
23 den önce yatmayı denedim
Telefonu ayrı bir yere koymayı denedim rahatsız etme moduna aldım
Magnezyum takviyesi denedim iki gündür o da olmadı.
Yatmadan iki üç saat önce sıvı alımını kestim olmadı
Demin doktora gitti o da atarax diye bir ilaç verdi.
  • grid  (21.04.22 09:53:05)
işaret parmak uçlarınla gözünü, göz pınarını kapak üstünden çok hafif ovuşturmayı denedin mi uykuya dalmak için

  • comp  (21.04.22 10:17:35)
Denemedim ama bugün denerim. @comp

  • grid  (21.04.22 17:45:53)