Aliexpress fahiş kargo ücreti

bazı ürünlerin fiyatı düşük olmasına rağmen farklı satıcılarda bin tl üzeri gönderim ücreti çıkıyor. örneğin portatif bir tuvalet sandalyesi baktım. ürün 100 lira ama 1500-2000 civarı kargo çıkıyor. neden böyle? bu ürünün sınırlaması var desem türkiye'de satan da yok.

tr.aliexpress.com

Tamamen salliyorum. Ucuzdan pahaliya siralamada ustlerde cikmak ici yapiyor olabilirler.

  • floydian  (20.04.22 23:12:21)
@floydian öyle bir şey olsa bile hadi 250-300 kargo ücreti olsun. 2500 nedir ki bir üründeki bütün satıcılar böyle. burdaki mantığı anlamadım.

  • jepa  (21.04.22 00:00:40)
Ilk linkteki urun arti shipping maliyeti 72 dolar yapiyor. Cok mu sence? Bence makul yani.

  • floydian  (21.04.22 00:05:08)
Dünyada navlun eskisi gibi değil. Eskiden 2 bin olan şu an 7-8 bin. Haliyle eskisi gibi bir sürü zimbirtiyi konteynere doldurup yollamak ucuz değil. Buna ek olarak tedarik süresi de uzadı. 3-4 sene önce 5-6 hafta derken şu an hong kong, almanya 12 hafta falan.

Hava kargoysa zaten normal. Ebatlı ürün misal ilki ve Fransa ücreti de 52 euro demis.

Eskide kaldı ucuz lojistik.
  • logisticsmanager  (21.04.22 00:09:18)
evet nakliye ücretleri arttı ama daha yeni kahve ekipmanı almıştım aliexpresten. 60 lira civarı kargo çıktı. benim demek istediğim bu ürünler sanki ilanda dursun ama türkiyeden kimse almasın diye konulmuş gibi. yani başka ürünleri uygun fiyata alabilirsin ama böyle bir sandalyeyi yurt dışından almak imkansız sanki şu an.

  • jepa  (21.04.22 00:15:26)
Benim teorim iade olursa parayı vermemek için bi scam olabilir gibi.

  • aguen  (21.04.22 00:31:07)
Acikcasi ben gecen gun nike'tan ayakkabi aldim. Tr uzantili siteden aldim ama hollanda'dan geldi, 56 lira kargo ucreti aldi (gumruk de icinde) ve 1 haftada geldi. Tabii bu nike sonucta, illa ki buyuk firma olmasinin avantaji vardir ama yazayim dedim.

  • ahm1  (21.04.22 00:37:27)
klavye ekipmanı dediğiniz bu taburelerin 10da 1i hacme sahip heralde
kargo desisi küçülünce fiyat da logaritmik olarak küçülüyor

  • comp  (21.04.22 00:51:04)
@comp hayır onunla alakası yok. bak bu ürün hemen hemen aynı büyüklükte ama 80 lira kargosu var. neyse sanırım o ürün grubuyla ilgili bir şey galiba.. başka alternatiflere bakarım. tr.aliexpress.com

  • jepa  (21.04.22 00:59:28)
Abi gene tedarik zinciri ustunden gideyim ama dediğin gibi sacmalik da olabilir tabi;
Aldığın ilk ürün yakın bir alanda dagitim merkezinde de olabilir. O yüzden nakliyesi daha ucuzdur. Diğer ürün yakin yerde stok yoktur ve yeni gelecektir sırf senin için.
Örnek vereyim; su an benden 1 tonluk ürün iste, stoktaysa ekstra maliyet olmadan gelir.
Benden Avrupa bölgesinde stok tutulmayan ve sırf Amerika'dan getirilen ürünü istediğinde 20kg da olsa sana hava kargo maliyeti yazıyorum. Isleyis böyle.

Tabi ben tedarik zinciri mantığı ile bakmaya çalışıyorum ama dediğin gibi de olabilir.
  • logisticsmanager  (21.04.22 01:22:18)
abi 4 parça kemik alıcam, 4 tanesini bir arada paketlesen yarım selpak mendil kadar boyutu olur., fiyatı 12 lira, kargoyla beraber 198 liraya çıkıyor.

geçen gitara eşik aldım o da 1 selpak mendil kadar onda da aynısı oldu, farklı satıcıydı.

yani büyükler neyse de el kadar şeye bile 180 lira kargo yazıyolar. gümrüğü vb ayrı.
  • killerbee  (21.04.22 05:13:19 ~ 05:14:26)