Bir ev sahibi - kira sorusu daha

Geçen sene Mayıs ayında şu an oturduğumuz eve taşındık, kiramız 3600, eşim de ben de devlet memuruyuz (dolayısıyla aldığımız zam belli). Şu an çevredeki kiralar iki katına çıktı. Yasal zam oranı yaklaşık %30 dersek 1080 lira yapıyor, dolayısıyla kira 4680 TL oluyor.

Bugün ev sahibi eşimi aramış, %100 zam yapın demeyiz, öyle insanlar değiliz ama bu kirayı annem maaş gibi kullanıyor, para pula döndü, kirayı 5500 TL yapmayı düşünüyoruz demiş. Eşim de eşimle konuşup size döneyim demiş.

Şimdi biz evden, konumundan, bulunduğu siteden çok memnunuz. Dolayısıyla orta yol bulmak mantıklı gibi, 5500 yapmayız yasal oranda yapacağız diye tuttursak, farklı şekillerde canımız sıkılabilir diye düşünüyorum. Evden çıksak 5500'e aynı nitelikte ev bulamayız. Ama 5500 yapınca da kiranın maaşımıza oranı artmış oluyor, o kadar zam almadık. Eve çok iyi bakıyoruz, kirayı aksatmıyoruz. 5000 TL yapalım demeyi düşündük ama, makul mu sizce? İlla 5500 olacak derlerse kabul mu etmeli? Siz olsanız ne yapardınız?

bu işlerde orta yolda buluşulur. 5000'de anlaşın bence.

  • teritori  (19.04.22 17:43:29)
Kesin bi dille diyeceksiniz ki eğer bu para senin ananın maaşı kadar kaldıysa sen de ananın maaşı kadar kira geliri elde edeceksin demektir.

  • mg3929  (19.04.22 18:00:57)
Lutfen tufe'nin uzerinde zam yapmayin.

  • ahmet oturum cerezi  (19.04.22 18:02:22)
5 yıl sonra ancak kira tespit davası açıp bölgedeki emsal kira oranlarına göre kira oranı talep edebilir. mahkemeye ver desen mahkeme 5 yıl sonra gel der mal sahibine.
4680 hukuken ödemeniz gereken ha kafam ağrımasın diyorsan 5 yap. ama hukuken hiç bişi yapamaz.

  • jamswety  (19.04.22 18:04:41)
5000 de anlaşmaya bakın. İlla 5500 diyorsa da kabul edin.

  • Cruyff  (19.04.22 18:06:55)
"Biliyorsunuz, memuruz ve çok zam almadık.
Yasal orana göre kira 4680 ediyor. Ayşe Teyze'nin de sıkıntı çekmesini isteyemeyiz ama kirayı ancak 4800'e kadar yükseltebiliriz. Sizin için de uygunsa 4800 olarak göndereyim kirayı" (kabul etmezse 4680 olarak gönderirsiniz)
Karşı taraf biraz daha bir şeyler derse o zaman 5000 ödemeyi düşünün derim.

İlk adımda 5000 teklif ederseniz 5500'e anlaşırsınız sonra :)
4600 küsürlü rakamı telaffuz etmeniz de önemli.
  • michael_knight  (19.04.22 18:10:45)
Yasal değer neyse onu yapıp geçin, maaşlı çalışanı kimse düşünmüyor. Gerçekten ev gecindermeye çalışan insanların benden farklı yazacağını sanmam

  • mirty  (19.04.22 18:14:55)
@mg3929 hocam yanlış anladınız, kirayı annesi kullanıyor yaşam giderleri için yani o anlamda diyor :)

@ahmet oturum cerezi teoride haklısınız tabii de pratikte öyle yürümüyor maalesef.
  • gmzo  (19.04.22 18:14:59)
Pratikte evet, huzurumuz bozulmasın ve yeni eve çıksak bu fiyata bulamayız diye orta yolu bulmak istiyorsunuz anlıyorum ben de öyle yaparım.

Ama @michael +1. 4800 teklif edin. Olmadı 5000de el sıkışın bence.

100% zam yapmayız biz öyle insan değiliz demeleri hoş değil. 100% zam sanki haklarıymış da, lütfeder gibi 5500 teklif edemezler.

Haklarınızı bildiğinizi vurgulayarak ifade eden.

Bu sene 5500 e okey dersiniz ,seneye bunlar kabul etti deyip daha rahat artırabilirler.
  • ceketimi alip cikcam  (19.04.22 18:28:31)
%30 nisan ayı oranı. Mayıs ayında muhtemele %35 civarı olabilir. Öyle olsa 4860 ediyor zaten. Çok bir fark kalmıyor zaten Civardaki kiralardan hala çok düşük kalıyorsa kafanızı ağrıtmayın. Temmuzda muhtemelen %30 civarı zam gelecek memur maaşlarına zaten

  • efruz  (19.04.22 18:45:40)
michael_knight +1 demeye geldim, yüzde yüz artış yapacak insanlar değiliz deyip 2.000 lira kira artışı istemek de... sizin başınız ağrıyacaksa onların da ağrıyacak. benim ev sahibim hali vakti yerinde bir insan ve bana istersen hiç yapma demişti, ona rağmen ben yapmıştım. size nasıl tavır gösteriliyorsa, siz de göstermelisiniz bence.

  • the man with no name  (19.04.22 19:22:53)
merhaba, mayıs ayında sözleşme yaptığınız için nisan 12 aylık tüfe oranında zam yapılabilir. 1 yıllık kiracıya tüfe üzerinde zam yapamaz kirayı ve aidatı düzgün ödüyorsanız sizi evde çıkartamaz. %29,88 1075,68= 4675.68tl ödemeniz gereken tutar. Avukatla görüşün mutlaka ama ev sahibinin teklifini kabul etmeyin.

  • hayalleredogruyolculuk  (19.04.22 19:39:30)
yasal oranı geçmeyin en fazla küsüratı yukarı yuvarlayın, memurlara da yasal oranda zam yapılıyor herkesin şartı eşit
annesi için vicdan yapmanıza da gerek yok

  • mantık  (19.04.22 19:48:47)
Yasal orandan fazlasını yapmayın ne olur. Yapacağınız her lira zam, sonraki senelerde size ekstra maliyet olarak dönecek. Daha bismillah ilk senede böyle yapıyorsa, ileride çekeceğiniz var. Baştan tavrınız net olsun. Çıkarmak için uğraşsın dursun gerekirse. Memura ev mi yok?

  • Arthur Dayne  (19.04.22 20:24:41)
Kiraya verirken ogretmene memura veriyorum diyen ev sahipleri var. Eger ki size de o sartta verdiyse zaten bi gram ustune cikmayin.

  • sen nasıl bir insansın  (19.04.22 20:25:02)
Yasal orandan fazlasını yapmanıza gerek yok ve yapmayın da. Bir ev sahibi olarak söylüyorum. 5. senenize kadar bu şekilde rahat rahat oturursunuz.

  • roket adam  (19.04.22 22:26:53)
ayşe teyze evi satıp faizini maaş gibi kullansın. yok hem kira getirsin hem orada mal dursun diyorlarsa tüfedir max limit. ev bir insanın en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacını karşılayan bir şey. üzerinden başkasının ettiği karın azalması kirada yaşayan birinin umurunda olmamalı.

  • floydian  (19.04.22 23:01:16)
Inatla yazmaya devam edelim yasal oranin uzerinde yapmayin.
Bunu duzgun dille anlatabilirsiniz, kavga etmenize gerek yok haklisiniz. her seyin bir fiyati var bu evin sizin icin fiyati da mevcut kira+yasal zam. Fiyat bu yani fazlasini istemesinin bir anlami yok.

bunun memur olmakla yada issiz olmakla falan ilgisi de yok, Euro ile kazanip %50 zam bile almis olsaniz hakkiniz bu sizin. Niye bedavadan fazla para veriyorsunuz baskasina? Bakkaldan kola aldiginizda her seferinde 10 lira fazla mi vereceksiniz bakkal surat yapiyor diye? Para kolay kazanilmiyor.
  • wallcan  (20.04.22 09:01:52)
kimse dememiş ama yasal orandan fazla yapmayın :)

hadi jest yapıp 4800 yaptınız diyelim. 5500 ödeseydiniz 12x700=8400 tl, seneye 5.500 üzerinden zamlanacak, aylık fark 700 olacak 1000 yani yıllık 12000, sonraki sene 17000 sonraki sene 25000. 4 senede fazladan ödeyeceğin kira toplamı 62 bin tl.

fakirden zengine sermaye transferi böyle minik hesaplarla oluyor.
  • gabe h coud  (20.04.22 09:08:52)