[]

Aynı Binada Farklı İnternet Altyapı Hızları Mümkün mü?

Türk Telekom 19mbit hızlı internet kullanırken altyapımız 70 mbit'e kadar destekliyor diye Milleni'ye geçtik. İlk gün 50 küsür mbit hız da aldık. Sonra 17-19 arasına düştü. Şimdi altyapıyı sorguluyorum 17 Mbit diyor. Aynı binada alt katın ve üst katların altyapısını sorguluyorum yine 70 civarı gösteriyor.

Biz Telekom'dan çıkıp başka firmaya geçtik diye kasten yapılmış olabilir mi?


 
bildiğim kadarıyla mümkün değil. altyapı zaten aslında sizin binaya gelen kabloyu/hızı/altyapıyı kastediyor. binaya gelen kutudan sonra katlara/evlere farklı farklı hızlar gelmesi mümkün. aradaki kabloların kalitesine bağlı ama websitesinden kontrol ettiğinizde hepsi aynı olması lazım.

sadece şöyle bir şey geliyor aklıma. adamlar sizin eve gelen kabloya kadar izini sürebiliyorsa ve sizin kabloda problem varsa, belki o zaman olur ama bildiğim kadarıyla bu şekilde olmuyor.
  • co2s2  (18.04.22 16:16:55) 
@co2s2 bizim hızımız da milleni'ye geçene kadar aynı görünüyordu. geçtikten sonra düştü. insan kasıt arıyor.


  • vaveylababa  (18.04.22 16:51:51) 
Kasten olduğunu sanmam, ulaşılabilecek hız bilgisini muhtemelen kablo kalitesi haricindeki teknik donanım ve mesafeye göre yazıyorlar. Örneğin bağlı olduğunuz kutudaki port maksimum 100mbit destekliyordur, kutudan eve kadar olan mesafe sebebiyle de yaklaşık 70 olarak hesaplanmıştır (vdsl’in doğası gereği kayıp oluyor mesafe arttıkça). Siz abone olup bağlandıktan sonra Telekom’a ve/veya size ait kabloların kalitesi sebebiyle maksimum ulaşılabilir hız 19 olduğu için sorgulamayı güncellemişlerdir. Komşular henüz bağlanmadığı için onlarda hala 70 görünüyordur.

Fakat hızı çok düşürmüş olabilirler garanti olsun diye, belki 35 ya da 50mbite kadar kopmadan çıkabiliyordur, denemelerini isteyebilirsiniz bence.
  • orient blue  (18.04.22 17:11:36) 
n'olur n'olmaz diyerek bina içi kablonuzu bir elektrikçiye değiştirtmenizi öneririm.


  • fever  (18.04.22 18:07:22) 
Şöyle bir durum olabilir, binanın ya da bölgenin bulunduğu dağıtıcıda toplam kapasite oluyor. Bu kapasiteye göre teorik alınacak hız var, bu 70tir. Ama kapasitenin hepsini bir kullanıcıya atamamak gerekiyor ki diğerlerine de eşit dağılsın. Potansiyel müşterilere yer kalsın diye kullanılmayanı sakladıkları durumlar da mevcut.

İlk gün kapasite sınırlamayı unutmuş olabilirler bu sayede hepsini almışsındır, sonra düzeltmiş olabilirler. Bu dediğim olay bire bir başka servis sağlayıcıda çok sık yaşanan bir durumdu.
  • Bruce  (18.04.22 19:43:16) 
elektrik olayındaki gibi devlet üretiyor, holdinglere sattırıyor
bunlar da internet sağlayıcısı değil dağıtıcısı
telekomdan ayrılıp yine ona abone oldun
internetin vanası telekomun elinde
  • comp  (19.04.22 05:02:27) 
@fever bina içi kablomuzu kontrol ettiremeyiz zira bina içinde telefon kablosu yok saçma bir şekilde. daire yenilenirken mi telefon girişi konulmamış yoksa hiç mi yok muydu bilemiyorum. dışarıdan kablo çektik.

@bruce arıza bildirimi oluşturduk arayıp kontrol için geleceklerini söylediler. bakalım ne çıkacak.

@comp sistemi biliyorum. işte o yüzden işkillendim zaten. genelde şikayetçi olunca internet düzeliyor ne hikmetse. o yüzden şikayet kartımı kullandım.
  • vaveylababa  (19.04.22 10:24:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.