Airbnb ile evi kiralamak?

Normal kiralama yerine bu şekilde bir kiralama yöntemine geçeyim diyorum ama evin fuhuş yuvası ya da kriminal olayların döndüğü yer olmasından korkuyorum, Türkiye'de airbnb kültürü ne durumda, normal kiralama yerine bu şekilde bir kiralama yöntemine geçilebilir mi?

Yer önemli, şartları sen koyuyorsun, 2 kişi en az 1 hafta falan diyebilirsiniz, illa ki günlük vermek zorunda değilsiniz.

  • selam  (18.04.22 12:18:48)
Normal kiralasanda dediğin olumsuzluklarla karşılaşma ihtimalin var. Risk alıp denemekten başka yol yok

  • deepfear  (18.04.22 12:20:51)
  • mantık  (18.04.22 12:36:52)
ben de bu konuyu merak ediyorum. airbnb kiralayanlar için de daha önce ev sahiplerinin yaptığı yorumları gösteriyor sanırım bu elemek için bir yere kadar faydalı olabilir. benim de kafama takılan diğer sorunlar:
- apartmandaki diğer komşular sürekli farklı insanların girip çıkmasından rahatsız olup arıza yapar mı
- devletin vergilendirme durumları nasıl airbnb mi veriyor vergiyi ev sahibi yerine.
  • iwillsee  (18.04.22 12:40:25)
biz 6 aydır kullanmadığımız evi 4 oda şeklinde kiralıyoruz. Normalde 6k kira getirecekse, 12k falan getirmiş oluyor. Karlı aslında. Ama faturaları almıyoruz. Afadersiniz hayvan gibi kullanıyorlar. Işıkları, aletleri hiç kapatmama, kombiyi kökleme, duşta 1 saat kalma.. gibi tavırlar sergileyebiliyorlar. Bir de 4 odanın sürekli dolup boşalması temizlik açısından yoruyor. Bazı eşyalara fark edilmez ufak tefek zararlar verebiliyorlar. Aslında bariz bir şey olsa airbnb sigortası altındaymışız. 50bin liraya kadar mıyıdı neydi hatırlamıyorum. Hiç öyle bariz bişey olmadı.

Ev kuralları belirlenirken daha katı olunabilir. Faturalar haricen istenilebilir. Konaklama süresini minimum 3gün falan diye ayarlarsanız fuhus yuvasına dönme ihtimali baya bir düşer. Ama 2 genç çift 1 ay kalacak diyelim. Sevismesinler mi? Belki sesli sevisiyorlar? Komşulara gidebilir mi? Gidebilir.

Şimdilik bizim kattakiler genç olduğu ve kiracı oldukları için ses çıkartan olmadı. Airbnb gelen kişilerin pasaport ya da kimlik numaralarını alıyor. Vergilendirme olayı da sanırım evet şirket komisyon alıyor zaten sizden, onların toplamıyla da devlete vergi ödüyor diye biliyorum. Günlük ev dğeil de oda kiraladığınız için de ek olarak devletten bir belge alma zorunluluğu olmuyor olabilir ama emin değilim. Biz almadık. Kullandığını bildiğim çoğu kişi de almadı. Apartmandakiler işkillenmiş biraz bunlar ne böyle falan diye. Oğlumun değişim programından insanlar falan demiş annem :D Apartman küçük ve dedikoducu tayfa da yaşlı olduğu için bir şekilde geçiştirildi. Zaten gelen kişilerin çoğu yabancı. %20si türk oluyor.
  • ananiyimioguz  (18.04.22 13:00:09 ~ 13:01:39)