Bir dolandırıcılık yöntemi mi?

Merhabalar

Amerikadan eski bir arkadaşım bana emanet etmek istediğini söylediği bir miktar parayı(50 bin dolar) göndermek istiyor. Bunun için american delivery service diye bir yerden gönderecekmiş. Benden ad soyad, ev adresi, e-mail adresi, telefon numarası ve kimliğimin fotoğrafını istedi. İki yıldır konuşmadığın bir arkadaşımdı bu yüzden emin olamadım. Bu bir dolandırıcılık yöntemi olabilir mi? Açıkçası emanet için para göndermesi de mantıklı gelmedi. Bu bilgileri verirsem sıkıntı yaşar mıyım?

eğer yüzyüze görüşmediysen fake bir mail de olabilir. ilgili hesap ele geçmiştir vs. facebook instagram da olabilir fark etmez.

  • duyurukullanıcısı  (15.04.22 18:59:35)
50bini sana niye gondersin? Topraga gomse daha guvenli :))

Kargoyla yolluyor bi dehsbdbsjs
  • brkylmz  (15.04.22 19:00:04)
O parayı yasadışı bir şekilde elde etmiş olabilir. Bence hiç bulaşma.

Ayrıca bu adamın akrabası falan yok mu? Parayı gidip elden bir akrabasına falan da verebilir.
  • Cruyff  (15.04.22 19:00:31 ~ 19:03:56)
parayı emanet edecek sana mı kaldı.. bulaşma

  • monicapp  (15.04.22 19:45:00)
tether yapıp sana göndersin.

  • 1917  (15.04.22 21:06:55)
ya hesabi hacklenmis ya da yasadisi bir para kazanmis, onu kacirmaya calisiyor. oyleyse o paranin izi surulur arada direk sen de gidersin. sakin ama sakin kesinlikle bulasma

  • oscar  (15.04.22 22:07:12)
evet dolandirilmak uzeresin

konuyla cok alakasi yok ama boyle durumlarda hep aklima gelir:

"bedava peynir sadece fare kapaninda olur"
  • nibba  (15.04.22 22:10:35)
Dolandırrlma artı başına iş açılması. Devlet her para girişini takip ediyor, takip olmasaydı öillet bavula koyup istediğini getirirdi

  • kaset  (15.04.22 22:24:41)
normalin dışında gelişen her şeyden kıllanırım ki sen de aynı durumdasın.
sonuç: uzak dur.

  • lazpalle  (16.04.22 09:24:07)
Ailesi, akrabası, yakın dostu vs. yok mu bu arkadaşın da, 2 yıldır görüşmediği bir arkadaş üzerinden böyle bir şey yapmak istiyor?

Net uzak durun.
  • la traviata  (16.04.22 12:10:21)
bir sonraki aşama senden para istemek olacak. arkadaşının telefonu varsa ara bence .bu son zamanların dolandırıcılık yöntemi malesef.

  • devilone  (16.04.22 12:57:16)