[]

Yanlış bildiğiniz/söylediğiniz deyiş var mı?

Mesela ben "söz sükutsa gümüş altındır" diyorum hiçbir anlamı olmamasına rağmen. Sizin de böyle saçma şekilde doğrusu aklınıza gelmeyen deyim, atasözü vs. var mı?
 
haydan gelen huya gider.


  • liberal  (14.04.22 11:58:06) 
Haydan gelen huya gider yanlış bir söyleyiş değildir. Allah'tan gelenin Allah'a döneceği anlamını taşır. Hayy, Allah'ın isimlerinden birisidir.


  • ebabil curnatasi  (14.04.22 12:03:41) 
Sende az kaçın kurbagasi değilsin. doğrusu aklıma gelmemesinden ziyade bu daha hosuna gidiyor


  • all girls dream  (14.04.22 12:21:15) 
yanlışlıkla ok raydan çıktı diyorum.
bilerek değiştirdiklerim var; "sak üstünde damdağan kaz beline vurmayı" gibi.
"turnayı gözünden vurmak" gibi deyimlerin de karikatürle büyüdüğüm için küfürlü versiyonlarını kullanıyorum.
ayrıca karikatürlerdeki deyimleri de sıklıkla kullanıyorum, örneğin birinin "neden" diye sorması çok aptalcaysa, "çünkü eşşeğin *****den dolayı" gibi...
  • tiny penny  (14.04.22 12:41:07) 
Bazen "kanıma minnet" diyorum, neden diyorum bilmiyorum.


  • akhenaten  (14.04.22 12:49:17) 
@ebabil curnatasi, ben de bunun böyle oldugunu biliyorum ama işte insanlar bunu düşünerek mi kullanıyor yoksa haybeden geldi boşa gitti anlamında mı kullanıyor? Bunun için yazdım.


  • liberal  (14.04.22 14:23:04) 
kesinlikle yapma! / sakın yapma

karışımı olarak "sakınlıkla!!"
diyorum bazen öyle çıkıyor
  • füt  (14.04.22 14:30:09) 
Valla Kemal Sunal sağolsun "görünen köy uzakta değildir" lafını sürekli kullanıyorum. Orijinalinden daha anlamlı gibi geliyor.


  • j r r tolkien hayrani  (14.04.22 16:38:56) 
Seni sevmek ölümse, avada kedavra gülümse - Ankaralı Voldemort

Çünkü içimden bir ses bu sözün aslı böyle olmamalıydı diyor. Sanki bir uyumsuzluk var, bir başka şekilde söylenmiş olmalıydı galiba...
  • burka  (14.04.22 16:49:49 ~ 16:50:20) 
@ebabil curnatası

Haydan gelen huya gider sözünün Allah’ın adlarıyla ilgisi yok. Tamamen halk etimolojisi, sonradan yapılan bir yakıştırma. Sözün kökeni şamata, arbede, gürültü, kargaşa anlamına gelen hayhuy sözcüğünden geliyor.

www.nisanyansozluk.com
  • kurmaca  (14.04.22 23:25:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.