Fıstıklı vs cevizli baklava

Oyumu kesinlikle cevizliden kullanıyor olmakla birlikte, cevizli baklavaya köylü işi falan diyenleri gördüm. Öyle denilmesinin sebebi nedir? Tamam fıstık pahalı da ceviz çok mu ucuz hayret bi şey köylü işiymiş...
Sizce hangisi daha güzel?

Bence fıstıklı daha güzel. Ceviz ucuz olduğundan değil de yaygın olduğundan ikinci planda kalıyor. Birçok köyde ceviz bulunur. Bizim bahçemizde bile neredeyse 20 yıllık ceviz ağacı var.

  • dissendium  (14.04.22 01:02:31 ~ 01:03:01)
Fıstıklı baklava yiyemiyorum, 1 lokma alıyorum agzımda aşırı bir ağır tat oluyor. Sizi saygıyla selamlıyorum. Cevizli baklava daha iyi benim için de.

  • The_Lollok  (14.04.22 01:05:25)
baklava dedigimiz sey fistikli olandir.

evde yapilan cevizli baklavayi (ustu citir olmayan, koy usulu) severim.
  • fakyoras  (14.04.22 01:19:11)
Baklava fıstıklı olur. Ceviz nedir?

  • Arthur Dayne  (14.04.22 01:23:34)
Koy bahcesinde ceviz olur genelde, bu yuzden cevizin pek bir kiymeti yoktur.
Fiyati artsa da evin onundeki agac sonucta.

Bence ikisi de guzel ikisinin de yeri ayri, ama parayla aliyorsam fistikli alirim.
Sanki cevizli alinca evde yemedigin sebze yemegine disarda para vermisim gibi geliyor.
Bi kaziklanmislil hissi geliyor.
  • divit  (14.04.22 01:24:05)
Baklava fıstıklı olur +1
İçinde ceviz olan baklava bir yan çeşittir, sarmanın içine pirinç değil de bulgur koymak gibi bişi esasen.

Bak mesela fındıklı baklavayı anlıyorum çünkü güzel kavrulmuş bir fındığın verdiği isli aroma hafif şerbet ve kıtır hamurla güzel olabiliyor. Ev baklavası modunda fındıklısını yerim.
Ama cevizin hiç işi yok, yakışmıyor da zaten. Bir de teorisi haricinde pratikte de çok zor, kullanılan cevizler hep dandik, acı oluyor. En iyi cevizi hiçbir zaman baklavaya koymazlar ama fıstığın kalitelisi olmak zorunda iyi baklavada. Segmentasyon açısından da talihsiz bir seçim yani.

Köylü işi denir çünkü baklava alamaya parası yetmeyen cevizli baklava alır, çıkış noktası budur. Köylülük denilen şey de fakirliğin kanıksanması ve hatta "fakirlik daha iyi" diye savunulması olduğu için yapılan bağdaştırma pek yanlış değil.
  • Bruce  (14.04.22 01:38:55)
Daha bugün tam olarak böyle bir ikilemin ortasında bırakıldım, manidar oldu :v Öncelikle kesin yargıları garipsemekle birlikte ev baklavasında cevizliyi tercih ederim. Rakı adabı geyiğinden çok farklı bulmuyorum fıstıklı olur netliğini; zevk meselesi en nihayetinde.

  • lüzumsuz adam  (14.04.22 05:17:48 ~ 08:42:58)
fıstık tadı gelmiyor baklavada. ceviz şekeri dengeliyor.

  • ya ben lan neyse  (14.04.22 05:31:48)
Yediğimiz şeyleri tadı için yemiyor muyuz? Ben hem cevizli hem fıstıklı baklava seviyorum.

Çoğu insan yemekler konusunda sanki dini bir metinmişcesine katı. Baklava denilen şey ince yufkayla kat kat yapılan şireli bir tatlı. İçine ceviz koyarsanız cevizli olur, fıstık koyarsanız fıstıklı olur.

Eğer yemekler konusunda bu kadar dindar olacaksak hala mö 2000'de ne yeniyorsa onları yiyor olmamız gerekirdi, bence de çok anlamsız bu.

Gerekirse cevizli baklavaya baclava diyelim, ama bu muhabbetleri çekmeyelim. Gerçekten anlamsız bir şey.
  • akhenaten  (14.04.22 08:04:27)
Ben cevizciydim. Hala da öyleyim. Ama taa ki bi müsteriniz Antep kocak baklavadan bi tepsi fistikli baklava gönderene kadar. O neymis ya… meger iyi fistikli baklava yememisim o yyüzden cevizli seviyormusum.

Bu sebeple diyorum ki yapan yer cok kaliteli ise fistikli, normal bi yerse cevizli.
  • c1b2k3  (14.04.22 08:36:02)
baklava fıstıklı olur. her yerde fıstık olmadığından her köyde ceviz yetişebildiğinden her köylünün yapabileceği baklava cevizli baklavadır.

  • mikahakkinen  (14.04.22 09:36:33)
ev yapımı cevizli de güzel yapılırsa çok lezzetli oluyor. köylü işi derken bence de haklılar ama lezzetli.

  • bohr atom modeli  (14.04.22 10:26:35)
kadayıf cevizli, baklava fıstıklı olur

  • mantık  (14.04.22 10:50:50)
Ben de cevizli severim hatta yukarıdakilerin dediği gibi ılık cevizli ev baklavası bir numaradır bence.

  • peki madem  (14.04.22 11:53:29)
baklavanın iyisi güzeli cevizli olur.
Antep fıstığı lobisi yıllarca bize baklavanın default hali fıstıklı imiş gibi lanse etti.
fiyat önemli değil, ama : 2022 itibari ile ceviz içi, kabuksuz antep fıstığından daha pahalı.
  • ebabil curnatasi  (14.04.22 12:12:39)
fistikli tercih ederim

  • all girls dream  (14.04.22 12:24:42)
disardansa fistikli
ev yapimi ise cevizli

  • bay b  (14.04.22 12:28:16)
Baklava çok sevmem ama yiyeceğimde cevizliyi tercih ederim. Canım ülkemde neyi nasıl sevdiğimiz için de onay almamız lazım, ne hoş. Bir köyüm de yok, olaydı gidip organik tarım filan yapardım.

  • asteriks  (14.04.22 12:34:11)
Antepli ustalar fıstıktan baklava olmayacağını bilir ve yıllardır söyler, fıstık çok ucuz olduğu için zamanla popüler olup fıstık hakimiyetine girmiş piyasa yeni nesilde bir tek bunu biliyor ama aslında iyi baklava cevizli olur ve sarı yağdan yapılır ayrıca odun fırınında pişmesi gerekir ve tabi artık fıstık cevizden kat be kat daha pahalı.

  • babafingo  (14.04.22 15:10:59)
birinden olur, öbüründen olmaz demek bence yanlış. iki türlü de olur, neden olmasın? belki eskiden kim neye ulaşabiliyorsa onunla yapıyordu ama artık günümüzde herkes hem cevize hem de fıstığa ulaşabiliyor. canınız neyi çekiyorsa onu yiyin geçin :)
ben ikisini de severim, tatlıcıya gittiğimde de hep farklı cins baklavalardan bir porsiyon yapar öyle yerim.

  • semyasa  (14.04.22 17:34:05)
antep fıstıklı dışında bir baklavaya baklava gözüyle bakamıyorum.

  • Mossy  (14.04.22 17:40:03)