yatırımı arabaya mı yapmalı yoksa kenara mı atmalı?

arabam var, biraz eski (2009) ama tertemiz diyebilirim sorun çıkarmıyor, düzenli bakımını yaptırıyorum zaten çok da kullanmıyorum evden çalıştığımdan. değiştirmek istedim ancak 200k kredi çektiğimde 330k gibi bir şey ödetiyor bana. o krediye de maaşımın yarısını gömüyorum. ilk sene bir miktar zorlar ama sonraki seneler nispeten daha rahat ödeyebilirim.

arabaya ihtiyacım olduğundan değil de "biraz daha iyi ve otomatik bir araca bineyim" isteğimden arabayı düşünüyorum, krediler beni fena geri vites yaptırdı. bir taraftan da bu arabayla devam edip "ne olur ne olmaz" diye o parayı kenara koyayım diyorum. ancak bu ülkede hiçbir şey araba ve ev kadar maddi fayda getirmiyor.

kararsızım açıkçası. siz ne yapardınız?

Ev almayı düşünebilirsiniz? Gerçi fiyatlar çok arttı ancak yaşadığınız şehirde ev alabilme ihtimalinizi düşünün bence. İstanbul'da yaşıyorsanız da aşina olduğunuz 2.bir şehirde ev alıp oraya taşınmak olabilir bu.

Aslında bence sahip olduğunuz bir şeyin kalitesini artırmaktansa sahip olduklarınızın çeşidini artırmanızın daha mantıklı olduğunu söylüyorum.
  • yercekimini kendine ceken adam  (12.04.22 22:35:03)
kenara koyup bekleyecekseniz araba olur çünkü kenardaki para eriyecek.
daha iyi bi yatırım planınız var ise (borsa gibi), ben araba gereksiz bu durumda derdim

  • megacracker  (12.04.22 22:44:02)
size para kazandırma ihtimali olan şey yatırımdır, düzenli ödeme çıkaran şey yükümlülüktür.

Araba bir yatırım mıdır siz değerlendirin?
  • anten  (12.04.22 22:50:39)
Ev alın. Araba bir yatırım aracı değildir, aslında ev de değildir.

Seçenekler sadece ev ve araba ise (borsa vs tecrübeniz yoksa); araba para yer, ev para kazandirır.

A good house appreciates.
A good car depreciates.
  • alfired  (13.04.22 11:00:45)