Bilgisayar neden yavaş olur?

Arkadaşlar basit bir Acer laptop var. Aspire e 15 start.
Chrome girerken bile donuyor. Böyle olmasının sebebi nedir format atıldı yine aynı?

Hey gidi, eski bilgisayarım. Çok da iyi bir bilgisayardır aslında, hem oyun oynadım, hem InDesign, Photoshop ve Illustrator'de tonla iş yaptım, hatta 3D programları bile kullandım, bana mısın demedi.

Harddisk'de sıkıntı olabilir. Yavaşlığı herkes RAM'e işlemciye yüklerken bu kısım unutuluyor hep. Harddisk'e bir health check yapın, internetten araştırın Hard Disk Sentinel vb. programlar var bu işi yapan. Eğer Harddisk sorunu yoksa belki RAM değiştirmek gerekiyor olabilir. Bu ikisinin dışındaysa yapacak birşey yok çünkü işlemci ve anakart bütünleşiktir, bütün aleti değiştirmek lazım.
  • mantheman  (11.04.22 16:02:12)
Disk eski HDD ise ve bu aleti kullanmak istiyorsanız mutlaka SSD alıp takın, gündüzle gece gibi fark edecektir.

  • John Bloor  (11.04.22 16:17:57)
İşletim sistemi ne bilmiyoruz ama
Win 7 ile Firefox kullanın.
Güncel uygulama ve işletim sistemleri eski bilgisayarlar için zorluk çıkarabiliyor. Ayrıca ram burada önemli bir etken.
  • Erva  (11.04.22 16:22:36)
ssd takılacak
ram artırılacak
ve güncellemelerin tamamlanması beklenecek.
  • jamswety  (11.04.22 16:32:23)
görev yöneticisinden bir kontrol edin hdd kullanımı %100'de mi kaliyor hep.

  • helenart  (11.04.22 18:47:38)
Evet görev yöneticisi disk kullanımı sürekli %100. Benim sorun ettiğim şey bı tarayıcı bile calistiramayan PC mi olur?

  • JackDanielSparroww  (11.04.22 20:09:42)
bu ssd olmayan pc'lerde kasım 2021 update'i sonrası ortaya cikan bilinen bir sorun. ilk olarak 21H2'ye yükseltmeyi deneyin. disk kullanımı düzelmezse sıfırdan kurulum yapmanız lazım.

tarayicinin calismamasinin nedeni disk kullanimin %100 olması.
  • helenart  (12.04.22 11:12:45 ~ 11:13:27)