kettle / Ocak / Güneş Enerjisi

Aşırı teknik ve yüksek matematik gerektiren bir soru ile karşınızdayım :)

evdeyim ve makarna yapmak istiyorum. Bu kısama kadar hiçbir sorun yok. fakat, biliyoruz ki makarnayı kaynar suya koymam gerekiyor.

şimdi bu kaynar suyu nasıl tedarik etmeliyim. benim için en ucuz yol hangisi olur.

Direk ocakta kaynatmak
Önce kattle da kaynatıp sonra direk ocağa almak
bir süre kattle da ısıtıp, daha sonra kaynayana kadar ocakta ısıtmak
güneş enerjisini açarak,sıcak suyun gelmesini bekleyip sıcak su geldiğinde (~50-60ºC)bunu direk ocağa koyarak kaynayana kadar ocakta devam etmek
güneş enerjisinden gelen suyu kattle a koyarak,kayanayana kadar kattle ı kullanmak ve sonra ocağa alıp devam etmek.
vs..

Kattle :2200 W (gelen elektrik faturası; kullanım müktarı + %50 fazlası)
TÜP: 51 TL
güneş enerjisi: 18 metre plastik boruyu dolaşıp geliyor. tam sıcak su gelmesi yaklaşık 40-50 saniye sürüyor.

burada suyun debisi,tüpün ne kadar gaz harcadığı,kattle ın ısıtma süresi gibi bir çok değişken mevcut. benim bilmek istediğim hangisi en mantıklı yol.

40-50 sn akıttıgın soguk suyu tasa koy. bulaşık yıkarsın sonra. sıcak suyu kettle a doldur 5 sn de fokurdar zaten. sonra ocaktaki ateşe koy ve makarnaları at.

  • ykyt  (13.06.10 11:00:07)
oncelikle makarnayi bosver, termodinamik yasalari munasebetiyle daha cabuk pisen kuskus veya son teknoloji urunu hazir noodle dene. haa ayrica suyuna da pratik corba yapip icebilirsin. [ buraya kadar tecrubeyle sabit! :) ]

ayrica, solar cooker diye bir sey var. boyle gunes gibi pisiriyor :P

ama sizin oralarda ceker mi bilemeyecegim...

wohnen.pege.org
  • ucan sincap  (13.06.10 11:44:46)
emin ol solar cooker hiçbir yerde çalışmasa bile burada çalışır :D (MERSİN)

~330 gün güneşli geçiyor.

ama solark cooker olayını falan daha önce çok inceledim. hatta geçen dönem bitirme tezim yenilenebilir enerji kaynaklarıydı. doğal olarak güneş enerjisiyle çok ilgilendim... bahsettiğin sistem yemeği yaklaşık 3-5 saatte pişiriyor. bu süre zarfında devamlı başında durman lazım. ha dersinki yüksek mekanik bilgim ve elektronik bilgim var. güne bakan gibi fotodiyotlar kullanarak güneşi takip etmesini sağlarsın. :)

sonuç olarak altı üstü makarna yapacam :D roket bilimi değil bu :D
  • janavarorion  (13.06.10 12:20:50)
makarnalari soguk suda islat. sonra mikrodalgada isit.

  • compadrito  (13.06.10 12:39:31)
Soğuk uda bekleyeceği için heralde 45 dakika beklerim. Daha sora mikrodalgada ısıtınca 60 saniyede yemem gerekir. Yoksa kaskatı olur.

  • janavarorion  (13.06.10 15:09:01)